דת על חשבון החברה

שלב נוסף בהשתלטות הדתית על האזרח הקטן

תקציב 2017, שקיצץ בשירותי חינוך, בריאות ורווחה והוסיף מאות מיליונים לצורכי דת ומסורת, מעיד על כניעה מוחלטת של החברה האזרחית בישראל למוסדות הדת, כותבת מרב בטיטו ב"ידיעות אחרונות"

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה, חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש, בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד, מרס 2015. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לקראת אישור התקציב החליטה הממשלה לקצץ קיצוץ רוחבי בתקציבי כל המשרדים, המסתכם ב-1.2 מיליארד שקל. אבל בעוד שתקציבים המיועדים לחינוך, בריאות, שמירה על הביטחון האישי ושיפור איכות החיים נפגעו, נוספו עשרות מיליונים לשיעורי תורה, מכוני מחקר תורניים והלכתיים, מינהלת לזהות יהודית, הנצחת הרבנים הראשיים, מיזמים במועצות הדתיות ותמיכה בקברי אבות.

"הקדוש ברוך הוא, כך נראה, יהיה חייב להחזיר את ההשקעה העצומה בו ובמנגנון הארצי שלו", כותבת מרב בטיטו ב"ידיעות אחרונות". "אם לשפוט על פי ההיגיון התקציבי שעומד מאחורי העברתם של כמה מאות מיליוני שקלים לצורכי דת ומסורת, הרי שחייבת להיות איפה שהוא איזו הבטחה, או ערבות, אולי מחקר קטן שמוכיח כי שיעורי תורה אפקטיביים יותר מתקן נוסף לרופא בבית חולים".

חייבת להיות איזו הבטחה, או ערבות, אולי מחקר קטן שמוכיח כי שיעורי תורה אפקטיביים יותר מתקן נוסף לרופא בבית חולים

לדבריה, ספר התקציב של 2017 מעיד על כניעתה המוחלטת של החברה האזרחית בישראל לסוכניו של אלוהים עלי אדמות. "גם בעתיד יהיה קשה להסביר, למשל, כיצד מקצצת המדינה כמעט ארבעה מיליון שקלים משירותי הכיבוי וההצלה, פחות מחודש אחרי אירועי השריפות הקשים, ובה־בעת מעבירה מיליונים לחיזוק המינהלת לזהות יהודית".

בטיטו קובעת כי "חיזוק אגרסיבי של מוסדות הדת על חשבון שירותים חברתיים בסיסיים אינו עניין מקרי או תוצר נלווה של הסכמים קואליציוניים... זהו שלב נוסף בהשתלטות הדתית על האזרח הקטן, בשעבודו לתשלומי המסים והפיכתו לעני יותר ודתי יותר. לא מפתיע אם המוצא היחיד שיוותר לו יהיה תפילה לבורא עולם".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?