פריצה לרוח זרה

כנס של תלמידות אולפנה נגד לימודים אקדמיים לנשים

ההנהגה הרוחנית של הציבור החרדי חוששת שרכישת השכלה אקדמית תרחיק נשים מהדת. הכנס שיהיה בשבוע החנוכה יוקדש למאבק ביציאה של נשים ללימודים באקדמיה

סמינר בית יעקב בשכונת הדר בחיפה. צילום: Ori~, wikipediaסמינר בית יעקב בחיפה (צילום אילוסטרציה). צילום: Ori~, wikipedia

כנס של תלמידות סמינרים חרדיים שיתקיים בשבוע הבא בירושלים לכבוד חנוכה יוקדש למאבק נגד שילוב נשים בלימודים אקדמיים. הסיבה להתנגדות ללימודים אקדמיים של נשים, לפי ידיעה באתר של תאגיד השידור הציבורי "כאן", היא החשש מפני פגיעה בקשר של הסטודנטיות לדת.

"הבעייתיות בלימודים האקדמיים כפולה: גם המרצים, המעבירים את השקפת עולמם ופוגעים בחינוך שהנשים קיבלו בסמינר, וגם הפתיחות לעולם הגדול", אמר אחד ממארגני הכנס. "אם עד היום הראש של האשה החרדית היה לצאת לעבודה בשביל להביא פרנסה הביתה, הלימודים לתואר גורמים להן לתפוס את ההשכלה כדרך לקריירה, מה שמשנה את הצביון של המגזר החרדי".

בכנס בשבוע הבא ישתתפו כ-10,000 תלמידות אולפנה. עיריית ירושלים תשתתף במימונו ותשלם כ-200 אלף שקל מתוך עלות כוללת של 350 אלף שקל.

אם עד היום הראש של האשה החרדית היה לצאת לעבודה בשביל להביא פרנסה הביתה, הלימודים לתואר גורמים להן לתפוס את ההשכלה כדרך לקריירה

לימודים אקדמיים של נשים אינם מגמה חדשה בחברה החרדית. ההנהגה הרוחנית החרדית מעודדת לימודי נשים, מתוך תפיסה הרואה באשה את המפרנסת המרכזית בבית. עד לאחרונה נשים חרדיות למדו בסמינרים, שם רכשו מקצועות כמו ראיית חשבון, אדריכלות והנדסת מחשבים, אבל לא יצאו מהמגזר. הלימודים בסמינרים מקנים תעודה מקצועית, אבל לא תואר אקדמי.

במשך שנים רבות, המקצוע הנפוץ ביותר בקרב נשים חרדיות היה הוראה. היום יש עודף של עובדות הוראה חרדיות ונשים מחפשות תחומים מקצועיים אחרים להיכנס אליהם. המגמה הזאת מעוררות התנגדות וחשש, שבאו לביטוי במאמר מערכת שפורסם בשבוע שעבר בעיתון "יתד נאמן" תחת הכותרת "מתייווני האקדמיזציה". "סגירת מקורות הפרנסה בפני מקצוענים ואינטליגנטים ופתיחתם רק לבעלי 'תואר' נועדה לאלץ את החרדים לעבור את כור ההיתוך האקדמי, משנה אידיאולוגית מסודרת שנועדה לייצר זן אחר של חרדי שטוף מוח שתודעתו נפרצה לרוח זרה", נכתב במאמר.

לידיעה באתר "כאן"איך תוכל לפעול?