עלילת 2017

מיכאל מלכיאלי: עלילת דם רפורמית על הציבור החרדי

חבר הכנסת מש"ס מתח ביקורת על חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ, שתיארה קריקטורות שפורסמו בעיתונים חרדיים נגד התנועה הרפורמית כאנטישמיות

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש''ס. צילום: יעקב כהן, ויקיפדיהחבר הכנסת מיכאל מלכיאלי מש''ס. צילום: יעקב כהן, ויקיפדיה

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס טען בשבוע שעבר במליאת הכנסת כי הקהילה הרפורמית מעלילה עלילות דם על הציבור החרדי. מלכיאלי הגיב על דברים שאמרה בסוף נובמבר חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ, בעקבות ריסוס כתובות נאצה בבית הכנסת הרפורמי ברעננה.

זנדברג אמרה כי בדו"ח שהיה בידיה מתוארות "קריקטורות אנטישמיות נגד התנועה הרפורמית. מציירים אותם ככלב, שיסלקו את ידם ממדינת ישראל. דברים באמת קשים שנכתבים מפי רבנים בכירים... חברי כנסת ונציגי ציבור ביהדות החרדית".

"מי ששמע את הדברים האלה כאן במליאה או קרא אחר כך בפרוטוקול יכול לחשוב שאותה חברת כנסת נכבדה החזיקה איזה דו"ח סודי שכולל דברי הסתה, קריקטורות אנטישמיות, לא פחות. דברים קשים", אמר מלכיאלי. "אני מודיע כאן בצורה ברורה ונחרצת: לא דובים ולא יער, לא הסתה ולא מקצת הסתה. חברת הכנסת... הוליכה את כולנו שולל, אחיזת עיניים – זה היה מצג שווא".

מלכיאלי הוסיף: "חברת הכנסת נאמה את נאומה תוך שהיא מציגה חוק שהובא להצבעה, הצעת חוק השמירה על מקומות קדושים, הבטחת פלורליזם דתי, התשע"ה. וראו זה פלא, השבוע הנחתי יחד עם חברי מסיעת ש"ס על שולחן הכנסת חוק דומה,

מלכיאלי: הרפורמים כונו עבודה זרה במעטה מזויף, קרקס, נעצו טלפיים בחומה ועוד, הכל במסגרת הסבירות והפולמוס

אבל מהצד השני של המתרס. בעוד היא ביקשה באמצעות חוק לבצע שינויים במנהגי הכותל, אני וחברי מבקשים באמצעות חוק להנציח את המצב הקיים ולמנוע כל שינוי בקדושתו של הכותל".

לפי "כיכר השבת", מלכיאלי אמר גם כי "חוברת ההסתה" שאליה התייחסה זנדברג נושאת את הלוגו של המרכז הרפורמי לדת ומדינה. "אני מודיע לכם, חברי, מדובר בעלילת דם. כל מה שיש בחוברת זה מאמרים מתוך עיתונים חרדיים, קריקטורות מתוך עיתון 'יתד נאמן' ועוד. כן, מלים קשות היו שם; עמדתנו על הרפורמים – בוודאי. הרפורמים כונו שם: עבודה זרה במעטה מזויף, קרקס, נעצו טלפיים בחומה ועוד, הכל במסגרת הסבירות והפולמוס.

"אם לזה ייקרא הסתה, אז הדוברת כאן, במליאה, שקראה לנו אנטישמים, זה מגה-מסיתות. מציירים אותם ככלב, זעקה על אחת מהן [מהקריקטורות בחוברת]. לא ברור לי אם היא לוקה בהבנה, בחוסר הבנה או ביושרה. הכוונה לקריקטורה של יוני גרשטיין, ובה הוצגו הרפורמים כזאב טורף, לא כלב, אלא זאב המאיים על ציפורי נפשנו. כן, אנחנו לא מתביישים, זו הדעה שלנו, של עם ישראל, על הרפורמים, לא מהיום. זה כואב, כנראה. מרגיז, בוודאי, אבל מה לזה ולהסתה? ... מבחינתנו, מדובר בשקר והולכת שולל, עלילת דם 2017".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?