בזכות הקירבה

כפ"ס: רב העיר מתגורר בי-ם, למפקח הכשרות אין הסמכה

לפי דו"ח ביקורת שהוגש לפני שלוש שנים, משגיחי כשרות בעיר מועסקים גם על ידי בד"צ בית יוסף. מנהל מחלקת הכשרות והמפקח פוטרו בגלל ניגוד עניינים, אבל רב העיר מינה אותם מחדש

אולם שמחות ובו שלטים המכריזים על כשרות המזון. צילום: יעקב, ויקיפדיהאולם שמחות ובו שלטים המכריזים על כשרות המזון (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב, ויקיפדיה

מינוי משגיחים ללא הליך מסודר, מפקחים שפועלים ללא תעודת הסמכה ומתן תעודת כשרות לעסקים שממוקמים מחוץ לעיר – אלה היו הממצאים העיקריים בדו"ח ביקורת על המועצה הדתית בכפר סבא, שהוגש לפני שלוש שנים.

רוב הממצאים בדו"ח, שהוגש על ידי משרד רואי החשבון קדמי־אלחנתי, התייחסו למחלקת הכשרות בכפר סבא. מנהל המחלקה הוא דוד אמסלם, שלצד תפקידו במועצה הדתית בכפר סבא עומד בראש בד"צ בית יוסף. אמסלם הוא גם גיסו של משה יוסף, בן הזקונים של הרב עובדיה יוסף ז"ל. בתפקידו הכפול נגוע אמסלם בניגוד עניינים חמור, מדווח "ידיעות אחרונות".

לאחרונה הוגש כתב אישום נגד בן אחר במשפחת יוסף, הרב אברהם יוסף. אברהם יוסף הוא אחד מבניו של הרב עובדיה יוסף ובעבר היה רב העיר חולון. על פי כתב האישום, יוסף חייב בעלי עסקים שרצו לקבל תעודת כשרות "מהדרין" של הרבנות לעבוד רק עם בד"צים מסוימים, ובהם בד"צ בית יוסף. מעסקים שבעליהם סירבו לקבל תנאי זה נשללה תעודת הכשרות.

מחברי הדו"ח כתבו כי מפקח הכשרות בכפר סבא, אביחי אבוטבול, "אינו בעל הכשרה למשגיח כשרות ולא קיים כל מידע בנוגע

רב העיר, אברהם שלוש, מכהן מאז 1962. המשרד לשירותי דת מנסה להדיח אותו זה 13 שנה, ללא הועיל

לניסיונו בתחום". לפי הביקורת, לא נערך הליך מסודר למינויו ולצד עבודתו כמפקח הוא משמש גם כמשגיח כשרות. במצב זה הוא עלול להידרש לפקח גם על עצמו.

בעקבות הדו"ח הורה המשרד לשירותי דת ליו"ר המועצה הדתית בכפר סבא, ששון טרבלסי, לפטר את אמסלם ואבוטבול. אבל לאחר הפיטורים מינה אותם רב העיר, אברהם שלוש, לאחראים על הכשרות בעיר מטעמו. שלוש, בן 87, מכהן כרב העיר כפר סבא מאז 1962. המשרד לשירותי דת מנסה להדיח אותו זה 13 שנה, ללא הועיל. "המשרד, בהנהגת ש"ס, לא יכול להרשות לעצמו להדיח רב עיר", אמר מקור במשרד.

ממשרד הדתות נמסר בתגובה: "המשרד ערך שימוע לרב שלוש. ההמלצות טרם הועברו לאישור השר. ככל הידוע למשרד, מר אמסלם פוטר ולא ידוע לנו על כל מעמד שניתן לו במועצה. עם זאת, מר אמסלם מקורב לרב העיר וייתכן שבשל עובדה זו יש לו קשר למחלקת הכשרות. הנושא ייבדק".

מהמועצה הדתית כפר סבא נמסר: "בהתאם לדו"ח ביקורת משנת 2013 נקבע כי יש לפטר את דוד אמסלם ואביחי אבוטבול. מאז הם אינם עובדי המועצה הדתית. עם זאת, הרב הראשי נעזר בהם בעניינים הלכתיים שונים שתחת אחריותו".

לכתבה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?