מין זה יידישקייט

הנזק שגורמות תקנות הצניעות של חסידות גור

י' התעלף בשיחה עם מדריך חתנים, ד' ישבה בחדר האמבטיה ובכתה בלילות, ר' נטשה את החסידות. בכתבה שנייה ב"הארץ" מתארת תמר רותם את ההשפעה של תקנות הצניעות בחסידות גור על המאמינים

האדמו''ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, מגיע לחתונה בבני ברק 17.02.10. צילום: יעקב ליבני פלאש 90האדמו''ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר. צילום: יעקב ליבני, פלאש 90

ר', שהוריה הם חסידי גור, קראה בנעוריה בסתר את את ספרי "האסופית". היא קיוותה שלאחר שתתחתן יתגשמו ולו מעט מהחלומות הרומנטיים שעוררו בה הספרים. כבר בליל הכלולות התברר לה שתיאלץ להסתפק בדמיון. חתנה הראה לה את תמונתו של האדמו"ר מגור, שהיתה תלויה בסלון, ואמר שעליה לדמיין את פניו בשעה שיקיימו מצוות אישות, כדי שילדיה ייוולדו צדיקים. לפני שנים מעטות, כשכבר היתה לשני ילדים, התגרשה ועזבה את החסידות ואת הדת.

בכתבה שנייה על תקנות הצניעות המחמירות של חסידות גור מתארת תמר רותם ב"הארץ" את המחיר הנפשי שמשלמות נשים רבות החיות בעולם זה. נשים אלה חיות לצד גברים, שעד לנישואיהם כמעט לא ראו נשים. לאחר הנישואים הם מתרחקים מנשותיהם ומתנכרים להן. הכתבה הראשונה עסקה במחקר של ד"ר נאוה וסרמן, המתאר את תקנות הצניעות הנהוגות בחסידות גור.

ד', חסידת גור לשעבר, מספרת על לילות שלמים שבהם ישבה בחדר האמבטיה ובכתה, מפני שבעלה התייחס אליה בנוקשות. "כשאני בכיתי, הוא ישן במיטה שלו, מטר וחצי ממני, מחבק את הציצית שלו עם חיוך מלאכי", היא אומרת.

גם גברים נפגעים מתקנות הצניעות המחמירות. י', חסיד גור בסוף שנות ה-20 לחייו, הפסיק להאמין בכללי החסידות והוא חש תיעוב כלפיהם. "כשהייתי בן תשע, עשר, המשגיח בחיידר קרא ילדים לשיחות אישיות", הוא אומר. "כך הבנתי לראשונה שיש

לפני החתונה נפגש י' עם מדריך חתנים ושמע לראשונה בחייו על יחסי אישות ומחזור. 'הייתי בהלם. הרי כל חיי לימדו אותי שזה דבר אסור', הוא אומר

דברים בגוף שהם אסורים. בשיחות עם המדריכים התחושה היא שהם צועדים על ביצים. מצד אחד להזהיר ומצד שני, לא ליידע שיש כזה דבר, מין. יש שם קוד: יידישקייט. בגור מין זה יהדות".

בערב אירוסיו, בפגישה ראשונה עם כלתו, הרגיש מוזר. "הפגישה היתה כולה גמגומים", הוא מספר. "הרגשתי שאני נוסע ברכבת ויש קטר שמוביל אותי. לא היתה לי דעה עצמאית. כל כך הייתי רגיל שההורים מחליטים בשבילי". לפני החתונה נפגש עם מדריך חתנים ושמע לראשונה בחייו על יחסי אישות, מחזור ומושגים דומים. "הייתי בהלם. הרי כל חיי לימדו אותי שזה דבר אסור", אומר י'. כמו חתנים רבים, הוא התעלף באמצע השיחה עם המדריך.

ש', חסיד גור בן 30 שעזב את הדת, היה לא מזמן בחתונה של אחותו. "ראיתי איך גוררים אותה לחופה עם בד אטום מכסה את הפנים שלה", הוא מספר. "חשבתי איך היא מרגישה עם זה שעוד מעט מישהו ייגע בה בצורה אוטומטית ואטומה, ובכיתי. אני חושב שזה טראומטי, אבל אני יודע שהתרבות שלה והעולם הנעול שלה מונעים ממנה להרגיש מה עושים לה".

לכתבה המלאה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?