לצד הרבצ"ר

הרב אלי סדן: הדרת נשים – עיוות ההלכה

ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי: אין לכפות על הצבא לנהוג כחומרותינו

חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. 02102007. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90חיילות תזמורת צהל בצעדת ירושלים. צילום: אורן פיקסלר, פלאש 90

הרב אלי סדן, ראש המכינה הקדם הצבאית בעלי, מגבה את עמדתו של הרב הצבאי הראשי בנוגע לשירת נשים בצה"ל וטוען כי חלק מהרבנים מעוותים את ההלכה. עמדתו של סדן מופיעה בחוברת שכותרתה "קריאת כיוון לציונות הדתית". ביחס לשירת נשים בצבא כותב סדן, כי מתוך אלפי טקסים "רק בשניים-שלושה עזבו חיילים דתיים את הטקס. מדובר במספר אירועים שולי שנופח מעבר לכל פרופורציה".

חיים לוינסון ויאיר אטינגר כותבים ב"הארץ", כי לדבריו להתנהגות מסוג זה יש להתייחס באופן נקודתי. לדבריו, רבנים גדולים לא יצאו מטקסים שבהם נשמעה שירת נשים אלא הרכינו את ראשם. "מי שמחמיר על עצמו בחייו הפרטיים, טוב יעשה אם יסמוך על מנהגם של הרבנים הגדולים, יוריד ראשו בעת שירה ולא יחולל מהומות", כותב סדן.

מי שמחמיר על עצמו בחייו הפרטיים, טוב יעשה אם יסמוך על מנהגם של הרבנים הגדולים, יוריד ראשו בעת שירה ולא יחולל מהומות

בחוברת, שהיא חלקה השני של חוברת שפורסמה ב-2005, לאחר ההתנתקות, תוקף סדן רבנים שיצאו באופן חריף נגד צה"ל. בין השאר הוא מתייחס לדבריו של הרב אליקים לבנון, כי עדיף לעמוד מול כיתת יורים מאשר להאזין לשירת נשים. "אלו דברים בטלים. מה שיותר חמור כאן, הוא הניסיון לעוות את ההלכה כדי להטיל אימה על הצבא. האווירה הכללית היום בצבא ביחס לדתיים נסוגה שנים רבות אחורנית בגלל אמירות חסרות אחריות כאלה", הוא כותב.

בהתייחס להתקפות על הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, כותב סדן: "הצבא עושים מאמצים גדולים כדי לאפשר לחיילים הדתיים לשרת תוך כדי שמירת ההלכה. האמירה כאילו הצבא כל הזמן מכופף אותנו היא שקרית ובלתי מוסרית. ההיפך הוא הנכון".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?