24 שנים לפסק-דין שקדיאל

בסוף 2011 – במועצות הדתיות מכהנות רק 23 נשים

בדיקת חדו"ש: רק אישה אחת מונתה כחברת מועצה דתית ב-2011. שום יו"ר או ממונה על מועצה דתית אינו אישה

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

רק אישה נוספת אחת מונתה לחברה במועצה דתית ב-2011. זוהי איריס טרכטנגוט, שהצטרפה לאחרונה למועצה הדתית בסביון. 24 שנים לאחר פסק דין שקדיאל, שקבע שאין להפלות נשים במועצות דתיות, מכהנות במועצות רק 23 נשים, שהן אחת מכל עשרים חברים. כך מגלה בדיקת עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. עדיין אין שום יו"ר מועצה דתית אישה. בקרוב לחצי מהמועצות הדתיות מכהנים ממונים שמינה השר לשירותי דת, במקום יו"ר, כולם גברים.

הבדיקה נועדה לעדכן את נתוני "דו"ח חדו"ש – נשים במועצות הדתיות המהפכה שלא היתה", שפורסם לפני שנה. המסקנה הברורה מהנתונים: בראשית 2012 נשים עדיין נתפסות במועצות הדתיות כמי שאמורות רק לצרוך את השירותים. יכולתן להשפיע על המדיניות ועל חלוקת המשאבים אפסית.

יצוין ששר הדתות, יעקב מרגי מש"ס, התחייב במכתב ששלח לחדו"ש שיפעל לשילוב נשים במועצות דתיות ואף ציין שמנהיג מפלגתו, הרב עובדיה יוסף, תומך בכך. אבל נראה שמרגי אינו ממהר במיוחד לממש התחייבות פומבית זו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לנתונים: "יש לשים קץ להדרת הנשים במועצות הדתיות, והדרך הטובה ביותר היא לבטל אותן לאלתר ולהעביר את שירותי הדת לרשויות המקומיות. רק כך יקבלו נשים הזדמנות שווה להשתלב במערכת שירותי הדת". לדברי רגב, "המועצות הדתיות הן דוגמה מובהקת לתחומים בהם ציבור הנשים משלם מחיר כבד במיוחד על המנהג המחפיר למכור את זכויות האזרח למפלגות החרדיות בנזיד שלטון".

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: אפליית הנשים הקשה במועצות הדתיות – עוד הוכחה שצריך לבטל אותן ולהעביר את שירותי הדת לרשויות המקומיות

"הנתונים על האפליה במועצות הדתיות כל כך קשים ומביכים", הוסיף רגב, "עד שקשה לדעת איזה מביניהם החמור ביותר. אבל נראה שראוי לתת את הכתר המפוקפק לכך שהשר לשירותי דת לא מינה מעולם ממונה אישה למועצה דתית".

ואלה הנתונים על הדרת הנשים במועצות הדתיות:

• רק 23 נשים מכהנות במועצות דתיות.

• על פי בדיקת חדו"ש, בישראל יש 66 הרכבי מועצות דתיות מכהנים, שבהם כ-450 חברים. כלומר, הנשים מהוות 5% מחברי המועצות. רק אחת מכל 20 חברים היא אישה.

• בממוצע רק באחת מכל שלוש מועצות דתיות יש אישה. רק במועצה אחת, הרצליה, יש שתי נשים.

• גם פריסת המועצות שבהן מונו נשים מאוד לא שוויונית. 14 מהנשים מונו למועצות במרכז הארץ, שבע בצפון, שתיים בגדה ואף לא אחת בדרום.

• רוב הסמכויות במועצות הדתיות מוחזקות בידי היו"רים. אין יו"ר אישה במועצה דתית.

• ב-67 מועצות דתיות, חצי מהמועצות, יש ממונים או מורשי חתימה (מתוכן כ-60 מועצות שבהן יש ממונים). עד היום לא מונתה שום אישה לתפקיד ממונה במועצה דתית. זאת, למרות שמדובר במינוי מנהלי שאין כל ספק שאמור לעמוד במבחן כללי השוויון.

לידיעה על הדו"ח הקודם של חדו"ש בנושא המועצות הדתיות



איך תוכל לפעול?