שר השיכון לחרדים

אטיאס מעניק הטבות דיור למשפחות חרדיות

קריטריונים חדשים שפרסם משרד השיכון לזכאות לדיור בר השגה, מספר הילדים ושנות הנישואים, מעניקים יתרון ברור למשפחות חרדיות. אטיאס מסרב לכלול את מיצוי כושר ההשתכרות בקריטריונים

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש''ס, במליאת הכנסת. 27042011 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש''ס, במליאת הכנסת.צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש"ס, פרסם את הקריטריונים החדשים לזכאות לדיור בר-השגה. בהצגת הקריטריונים, וביחס למכרזי מחיר למשתכן, אמר אטיאס: "ביטלנו את ההעדפה למשפחות גדולות. עד היום לא ניתנה עדיפות ליוצאי צבא במכרזים אלה. מהיום יש עדיפות ברורה ליוצאי צבא".

ב"גלובס" נכתב כי עקרון העל שלפיו נקבעו הקריטריונים – עדיפות למספר הילדים ולשנות הנישואים – מקנה יתרון למשפחות חרדיות. ההצעה תובא בשבוע הבא לאישור במועצת מקרקעי ישראל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה: "אטיאס הוכיח שוב שהוא בפועל שר השיכון לחרדים, וממשיך בשוד הקופה הציבורית". רגב קורא לראש הממשלה, בנימין נתניהו, "לאמץ את קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות בהטבות לדיור למרות התנגדות אטיאס ולקחת ממנו את התיק אם יסרב".

לדברי רגב, "הקריטריונים שמציע אטיאס מעניקים העדפה ברורה לאברכים עם משפחות מרובות ילדים ומעודדים אותם להמשיך להשתמט מעבודה ולחיות על חשבון הציבור, תוך פגיעה בכלכלת המדינה. אטיאס מתנהג כאילו לא קרה פה כלום בקיץ האחרון. במקום צדק חברתי הוא מציע דירות לבוחרים".

אטיאס הסביר מדוע מיצוי כושר ההשתכרות אינו נכלל בין הקריטריונים לזכאות לדיור בר השגה: "הגענו למסקנה שלא ייתכן

מנכ"ל חדו"ש: הקריטריונים שמציע אטיאס מעניקים העדפה ברורה לאברכים עם משפחות מרובות ילדים ומעודדים אותם להמשיך להשתמט מעבודה

שמי ששפר עליו גורלו ישלם על דירה פחות ממי שלא שפר עליו גורלו. 30% ממחוסרי הדיור בישראל לא ממצים את כושר ההשתכרות, כלומר, לא שני בני הזוג עובדים. 49% ממחוסרי הדיור חיים מתחת לקו העוני".

בנוגע לקריטריון הזכאות לפי ותק בשנות נישואים אמר אטיאס: "אין אפליה בין משפחה למשפחה. רוב המשפחות קונות דירה לאחר שבע שנות נישואים. רק 8% מהאוכלוסייה בישראל הם חרדים, וחרדים גם כך לא רוצים לגור היכן שחילונים רוצים לגור. שימו לב איפה אנחנו משווקים – 90% מהמכרזים לדיור בר-השגה הם בערים חילוניות. חד-משמעית, יוצאי צבא עם ותק בשנות נישואים – זה השילוב המנצח. צדק חברתי זה גם לחלשים וגם למעמד הביניים".

מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, אמר: "חשבתי שמיצוי כושר השתכרות יוביל לאיזון, שלא תהיה העדפה לחרדים. אבל למשפחת כהן, אחרי עשר שנות נישואים, יש שלושה ילדים. לזוג חרדים, באותו פרק זמן, כבר יש עשרה ילדים, אבל משפחת כהן החילונית תזכה בדירה. לי קשה לקבל הנחת עבודה שמדירים 40% מהאוכלוסייה – חרדים, מיעוטים, שכבות מצוקה... בהסתכלות ערכית – הקריטריון שלנו צודק והגיוני, ומכליל את כולם".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?