שירות משותף

חייל סירב לצנוח עם מדריכה

מפקד חטיבת הצנחנים – חייל שלא בא לו לקפוץ כי יש מדריכת צניחה, לא יכול להיות לוחם

חיילים בחברון, צילום יוסי גורביץ, flickrחיילים בחברון (צילום אילוסטרציה), צילום יוסי גורביץ, flickr

חייל דתי המשרת ביחידה מובחרת סירב לצנוח בחודש שעבר, רק משום שביציאה מהמטוס עמדה מדריכת צניחה. עמוס הראל, המדווח על התקרית ב"הארץ", מדגיש כי המגע הפיזי בין מדריך לצנחן בעת היציאה מהמטוס מצומצם מאוד. "לרוב מדובר רק בחבטה על המצנח שעל גב החייל".

אבל לחייל היה על מה להסתמך. פקודת "השילוב הראוי" מתירה לחייל דתי לבקש הדרכה מגבר במקום מאישה. בצה"ל סומכים על המפקדים, שיידעו לפתור בעיות מסוג זה כשהן מתעוררות. אבל מפקדים רבים מתקשים להתמודד עם חיילים המסרבים להיענות לפקודות.

מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אמיר ברעם, אומר, "חייל שיגיד שלא בא לו לקפוץ כי יש מדריכת צניחה – לא יכול להיות לוחם".

לאחרונה פורסם מסמך של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, שהצביע על כמה מקרים שבהם סירבו חיילים ביחידות שדה לקבל הדרכה מנשים, בטענה שעלול להיווצר ביניהם מגע פיזי אסור.

קצינים ששירתו במסלול ההסדר בשנות ה-70 וה-80 אומרים כי אלפי תלמידים הודרכו על ידי חיילות, בלי שמחו על כך

לדברי הראל, מפקדים ביחידות שדה אומרים כי ייתכן שאלה ניצנים ראשונים של תופעה מתרחבת. חיילים מישיבות הסדר מחו על הצבת מדריכות בתחומים שונים, כמו מדריכות קליעה, ביחידותיהם. קציני מילואים ששירתו במסלול ההסדר בשנות ה-70 וה-80 אומרים כי אלפי תלמידי הסדר הודרכו על ידי חיילות, בלי שמחו על כך.

בבית הספר לקצינים, בה"ד 1, שבו פרצה בספטמבר האחרון שערורייה סביב שירת נשים, מגבשים מערך שיעור חדש שעניינו השירות המשותף: כיצד ללמד את הקצינים לעתיד לפקד על חיילים הבאים מרקע דתי ואידיאולוגי שונה, תוך הדגשת עליונותה של המשמעת והמסגרת הצבאית.

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?