בכמה שנים יוארך חוק טל

הרב רגב: לטרפד כוונת נתניהו להאריך חוק טל ב-5 שנים

שר הביטחון, אהוד ברק, מבקש להאריך את תוקף החוק בשנה, שבה יגובש הסדר אחר לגיוס חרדים. הרב רגב: כל הארכה מעבר לשנה אחת תהיה מתן פרס למחדל ועידוד להשתמטות

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק, לרגל עשור להגשת חוק טל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי הממשלה תאשר ביום ראשון הקרוב את הארכת תוקפו של חוק טל בפעם השלישית. בלשכת נתניהו אמרו כי ראש הממשלה מתכוון להאריך את תוקפו של החוק בחמש שנים נוספות. בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר נתניהו, כי שילוב החרדים בצה"ל בשנת 2011 עמד במכסות המתוכננות: 2,361 חרדים התגייסו, מתוכם 1,282 לשירות צבאי פעיל והיתר לשירות אזרחי. יעד הגיוס שנקבע היה 2,400 חרדים. ראש הממשלה אמר כי מדובר בעלייה של 40% לעומת השנה הקודמת.

שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע, מצדו, כי החוק לא עומד בציפיות שתלתה בו מערכת הביטחון. ברק אמר כי יש להאריך את תוקף החוק לתקופת ביניים של שנה בלבד, שבה יש לקדם מהלך חקיקתי חלופי. יהונתן ליס מ"הארץ, כותב, כי בישיבה של סיעת עצמאות טען ברק כי יש להחליף את חוק טל בהסדר אחר, "שבמרכזו צה"ל קובע את מי הוא מגייס וכל היתר הולכים לשנה של שירות לאומי-אזרחי. צה"ל מתגמל את אלה הנשארים בתוכו, באופן שיאפשר להם ללמוד או לרכוש מקצוע, ומכל האחרים מצופה שהם ישתלבו בשוק העבודה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "קורא לסיעות ישראל ביתנו ועצמאות לטרפד את ניסיונו של ראש הממשלה להביא להארכת חוק טל בחמש שנים נוספות". לדבר רגב, "חוק טל, שהיה אמור להביא לשילוב החרדים בשירות צבאי ואזרחי,

ח"כ יוחנן פלסנר: נתניהו מנחית מכה קשה על ערך השוויון בנטל

מקרטע ומדשדש. זאת, בין היתר, בשל המוקשים הרבים שמציבה בפניו ההנהגה החרדית. כל הארכה מעבר לשנה אחת תהיה מתן פרס למחדל ועידוד להשתמטות. את השנה יש לנצל, כפי שמציע שר הביטחון ברק, לרפורמה מרחיק לכת בכללי הגיוס, שתפסיק את האפליה בין דם לדם ותממש את העיקרון של שירות חובה".

ח"כ יוחנן פלסנר, יו"ר הצוות ליישום חוק טל בוועדת החוץ והביטחון, אמר: "נתניהו מנחית מכה קשה על ערך השוויון בנטל ומאיץ את סכנת קריסת מודל צבא העם. בשיא הציניות, לשכת נתניהו מציגה חצאי אמיתות ועובדות שהוצאו מהקשרן, על מנת להצדיק את הארכת החוק המאפשר את המשך המציאות הבלתי מוסרית שתוביל לכך שבעוד מספר שנים כמחצית מאוכלוסיית ישראל תתחמק משירות צבאי".

הפורום לשוויון בנטל, נכתב ב"TheMarker", הדגיש כי חוק טל כשל: "בית המשפט העליון מתח ביקורת חריפה על החוק ויותר חשוב מכך, אם מספרי המשתמטים בחסות החוק מכל שירות שהוא יימשכו – בתוך מספר שנים לא יהיה כאן מי שיגן על מדינת ישראל. עצוב לראות שראש הממשלה מתעלם מעצומת 50 האלופים ותתי האלופים שנשלחה אליו בדרישה לשנות את החוק. יד אחד של נתניהו מדברת על מלחמה באויבים חיצוניים והיד השנייה מפוררת את הצבא והחברה הישראלית מבפנים".

 לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב"TheMarker"

 איך תוכל לפעול?