בלי זמרות בכנסת

ריבלין החליט: מקהלות לא ישירו במליאה

באירועים ממלכתיים ישירו חברי הכנסת בעצמם את "התקווה". מנכ"ל חדו"ש: "ריבלין נכנע ללחץ פוליטי-דתי להדרת נשים"

יו''ר הכנסת ראובן ריבלין משליך ביום הניקיון הארצי כוס לפח ''מדבר'', שמגיב ב''כל הכבוד''. 29.3.2011. צילום: יח''ציו''ר הכנסת, ראובן ריבלין. צילום: יח''צ

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, החליט כי באירועים ממלכתיים שבהם מושמע ההימנון הלאומי, חברי הכנסת עצמם ישירו את "התקווה" בליווי של נגנים. כך יוכלו להימנע מהזמנת זמרות או מקהלות מעורבות של גברים ונשים לכנסת ומפגיעה בחברי הכנסת החרדים.

"במליאת הכנסת יש לנו בעיה, שכן ביום השבעת הכנסת יש אירוע שבו אנו שרים את 'התקווה' ובו מזמינים זמרים. עד היום, ולא רק בתקופתי, הקפידו להזמין זמרים שהם גברים", אמר ריבלין לאתר חרדי. "היום אם נעשה זאת יאמרו שאנחנו מדירים נשים. מצד שני, אם נביא נשים נפגע בציפור נפשם של כ-18 חברי כנסת המשמשים במלכות הדמוקרטית. החלטתי עם יועצי 'לחיות עם זה': מהפעם הבאה לא נזמין לא זמר ולא זמרת אלא גבר ואישה, האחד מנגן על כינור, השני על פסנתר או להפך, ואנחנו נשיר את 'התקווה' בעצמנו".

באירועי ט"ו בשבט, מדווח nrg, יהיה במשכן מופע ג'ז של להקה מבית הספר רימון. ברחבת הדשא בחוץ יופיעו תזמורת צה"ל ותזמורת המשטרה. שוב לא יופיעו זמרות או הרכבים מעורבים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "ריבלין נכנע ללחץ פוליטי-דתי להדרת נשים,

ריבלין: אם נזמין זמרים גברים יאמרו שאנחנו מדירים נשים. אבל אם נביא נשים נפגע בציפור נפשם של כ-18 חברי כנסת

וישראל רושמת הידרדרות נוספת במדרון החלקלק של השתלטות תפיסת עולם חרדית קיצונית על המרחב הציבורי. לא צדיקות וצניעות גרמו לכך שאחרי שנים שבהן שרו בכנסת נשים, החלו חברי הכנסת החרדים להיאבק בכך, אלא שכרון כוח וקנאות אפלה".

לדברי רגב, "החלטת ריבלין היא לכאורה הרע במיעוטו: במקום שבו לא ישירו נשים, לא ישירו גם גברים. אבל בשלב הבא ניתן לצפות לדרישות הגבלת חברות הכנסת והשרות בדיבור במליאה, זאת, כשם שמכון פוע"ה טוען כי ההלכה אוסרת על שמיעת נשים מרצות ולא רק שרות".

"יש למתוח קו עכשיו", אמר רגב, "ולקבוע ששום פעילות של הכנסת לא תוכתב על ידי שיקולים של הדרת נשים. אם יש גורמים שאינם שלמים אם כך – מקומם כנראה אינו בכנסת. לא יכול להיות שהשותפות של החרדים בדמוקרטיה הישראלית תכלול רק תקציבים ומשרות. הדמוקרטיה הישראלית כוללת גם שוויון נשים ומי שרוצה ליטול בה חלק חייב לכבד זאת. ניתן לצפות שיושב ראש הכנסת ייתן דוגמא לכך שגם ללא חרדים יש אמונות ועקרונות".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?