אלישיב בסגר

הנתק שבין פוסק הדור ובין הדור

הרב אלישיב מנותק מהציבור זה שנים, כותבת טלי פרקש ב-ynet. האם לפסיקותיו יש אחיזה במציאות הישראלית ומה תוקפן?

הרב יוסף שלום אלישיב, צילום: בית השלום, ויקיפדיההרב יוסף שלום אלישיב, צילום: בית השלום, ויקיפדיה

עד כמה מכתביו ופסיקותיו של הרב יוסף שלום אלישיב, הנחשב גדול הפוסקים של הציבור החרדי-הליטאי, מבוססות על היכרות עם ההתפתחויות במציאות, שואלת טלי פרקש במאמר ב-ynet. עד כמה פסיקות שפרסם לאחרונה – ובהם מכתב שפורסם ב"יתד נאמן", שבו קרא אלישיב לחרדים שלא להצטרף למסלולים ולמסגרות שהמדינה התאימה לצורכיהם בצבא, בשירות האזרחי ובמוסדות השכלה גבוהה – נכתבו מתוך היכרות עם תלאות הציבור וללא "התערבות אינטרסנטית" כזאת או אחרת בתהליך?

הרב אלישיב מודר מהציבור זה שנים, היא כותבת. דלת ביתו סגורה ומסוגרת והסלקטורים הקשוחים בוררים בפינצטה של אינטרסים כלכליים ותועלתנות את הבאים בשעריו. הציבור שומע את פסיקותיו רק באמצעות מודעות ומכתבים שהוא מפרסם. ההתקשרות של הרב אלישיב עם צאן מרעיתו היא חד-סטרית. "גם רבנים שרצו להיכנס אל כבודו, לדיונים בשאלות העומדות ברומה של הלכה, נענו בסירוב מנומס", כותבת פרקש.

הדופק הציבורי אינו מגיע אל מאחורי הדלת המוגפת במאה שערים. מה תוקפן של פסיקה או אמירה חברתית שאין לה שמץ של אחיזה במציאות הישראלית? המכתב האחרון של הרב אלישיב מעיד על הנתק בינו לבין צאן מרעיתו.

הציבור שומע את פסיקותיו של אלישיב רק באמצעות מודעות ומכתבים. ההתקשרות שלו עם צאן מרעיתו היא חד-סטרית

פרקש מציינת כי במכתב מוזכרת בעיקר המלה "לא": "לא לכל אמצעי שיעזור לאנשים מהמגזר להתפרנס בכבוד. וכשיש אלפי ילדים שרעבים ללחם, במובן הכי פשוט וישיר של המושג – יש משהו בלתי נתפס בהתעלמות הבוטה מהמצוקות שמשדר השטח".

היא מתייחסת גם לספקות שעלו בנוגע לאמינות המכתב שפורסם ב"יתד נאמן". ב"ידיעות אחרונות" פורסמה ידיעה, שציבור החרדי עולות טענות כאילו חתימתו של הרב על המכתב זויפה. החשד לזיוף החתימה עלה לאחר שגורמים בציבור החרדי שלחו לבדיקה גרפולוגית שני מכתבים של הרב אלישיב, כדי לבדוק את האותנטיות של החתימה.

אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים של ערוץ 10, אמר ל"כיכר השבת": "אנחנו רואים ניסיון של גורמים חרדים ששלחו שתי חתימות של הרב אלישיב, לערער בציבור את האמונה בדברי הרב". הרב חיים כהן, מקורבו של אלישיב, שלל בתוקף את האפשרות כי החתימה זויפה. "הרב חתם על המכתב, והוא פורסם בעיתון 'יתד נאמן'. לא צריך באופן ספציפי להעביר את המכתב הזה לעיתון. לא יעלה על הדעת ש'יתד נאמן' יזייף מכתב של הרב", אמר.

למאמר ב-ynet

לידיעה על החשד לזיוף החתימהאיך תוכל לפעול?