גינקולוגיה ללא רופאות

לשכת האתיקה בהר"י: אין להשתתף באירועים מדירי נשים

בכנס על גינקולוגיה והלכה שארגן מכון פוע"ה הוזמנו להרצות רק גברים. ההסתדרות הרפואית מתנגדת לכך. 40 ארגונים מחו על הדרת הנשים מהכנס וכמעט כל הרופאים שהיו אמורים להופיע בו ביטלו את השתתפותם

מודעה לכנס של מכון פוע''ה, בצירוף אזהרה: כנס מדיר נשיםמודעה לכנס של מכון פוע''ה, בצירוף אזהרה: כנס מדיר נשים

רופאים לא יורשו להשתתף באירועים רפואיים או מדעיים שבהם יש הדרת נשים. כך קובע נייר עמדה שפרסמה הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י). נייר העמדה פורסם לקראת כנס גינקולוגיה שארגן מכון פוע"ה, שבו לא הורשו להשתתף גינקולוגיות. חלק מהרופאות שרצו להרצות בכנס אף התבקשו למצוא גברים שיופיעו במקומן.

רוני לינדר-גנץ מציינת ב"TheMarker", כי הלשכה לאתיקה התייחסה גם לטקס הענקת פרסים לחיבורים מדעיים בתחום הרפואה וההלכה, שנערך בחסות משרד הבריאות ובנוכחות סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן. רופאה ואחות שהיו בין הזוכים בפרס לא הורשו לעלות לבמה כדי לקבל אותו.

הלשכה לאתיקה קובעת כי "הדרת נשים הינה תופעה פסולה, העומדת בניגוד לערך השוויון ולערכי הדמוקרטיה ופוגעת לפיכך בכבוד האדם. הדרת נשים במערכת הרפואית יכולה להתבטא בקבלת שירות רפואי, במתן שירות רפואי, בפרסומים רפואיים, בכנסים, בקבלת פרסים על הישג מקצועי, בקבלת תפקיד במערכת הרפואית וכד'".

כ-40 ארגונים חברתיים פנו אל ליצמן ואל מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, בדרישה לפעול למניעת הדרת נשים בכנס שמארגן מכון פוע"ה תחת הכותרת "חידושים בגינקולוגיה והלכה", מפני שרק גברים הוזמנו להרצות בו. הארגונים החברתיים קראו לראשי משרד להוקיע תופעה זאת. קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי הארגונים דורשים מליצמן ומגמזו להבטיח שנשים המתמחות בנושא שבו עוסק הכינוס "תוצבנה בקדמת הבמה".

בין הארגונים שחתמו עלהפנייה: אג'נדה, חדו"ש, קולך, ויצ"ו, נעמ"ת, שדולת הנשים ושתיל. "מכון פוע"ה מדיר נשים באופן בוטה",

באופן קיומו של הכנס יש העמדה של נשים רק כמושאי מחקר. הגברים הם המומחים החוקרים בעלי הסמכות, ואילו הנשים נעלמות ונאלמות לגמרי מן השיח והמחקר בעניינן

נכתב בפנייה, "באופן קיומו של הכנס יש העמדה של נשים רק כמושאי מחקר בלבד. הגברים הם המומחים, החוקרים, בעלי הסמכות להציג את הדברים, ואילו הנשים נעלמות ונאלמות לגמרי מן השיח והמחקר בעניינן".

בעקבות המחאה על קיום כנס בנושא גינקולוגיה על טהרת הגברים הודיעו כל הרופאים שהיו אמורים להופיע בו, למעט אחד, על ביטול השתתפותם. לטענתם, הדרת נשים מהכנס היא מעשה מקומם. בכנס המתמקד ברפואת נשים – מדובר באבסורד ובחציית קו אדום מוסרי.

פרופ' יובל ירון, מנהל היחידה לאבחון גנטי טרום-לידתי במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, הוא אחד הרופאים שפרשו מהכנס. במכתב לרב מנחם בורשטין, ראש מכון פוע"ה, אמר פרופ' ירון כי בעת שהסכים להרצות בכנס לא היה מודע לכך שלא יהיו בו הרצאות של נשים ובקהל תהיה הפרדה בין גברים לנשים.

במכתב טען פרופ' ירון כי אחד מרבני מכון פוע"ה איים עליו במרומז כי החרדים עלולים להחרים אותו, אם יבטל את השתתפותו באירוע. ועל כך השיב: "אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון, ובלבד שאוכל להישיר מבט לאמי, אשתי, בתי, עמיתותיי למקצוע וקהל המטופלות, ויותר מכל - שאוכל להסתכל לעצמי בראי".

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה על מכתב הארגונים ב-ynet

לידיעה על פרישת הרופאים ב-ynetאיך תוכל לפעול?