כיפוף ידי הקואליציה

חדו"ש: תת הייצוג של חרדים בשירות המדינה, בגלל לחצים נגד השכלה לגברים

החוק לייצוג הולם למגזר החרדי בשירות המדינה עבר בקריאה שלישית. גפני: זה חוק שמסיר כתם שהיה על הכנסת כל השנים

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים, משה גפני מדגל התורה, נואם במליאה. מימינו חברו לסיעה אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוק ייצוג הולם לחרדים ולעולים בשירות המדינה אושר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. יוזמי החוק, משה גפני ואורי מקלב מיהדות התורה, כתבו בדברי ההסבר: "חקיקת הייצוג ההולם שעברה בכנסת בשנים האחרונות נועדה ליצור העדפה מתקנת של מגזרים שונים באוכלוסייה, אשר ייצוגם בשירות הציבורי קטן מחלקם היחסי באוכלוסייה... מגזר אחד באוכלוסייה שייצוגו בשירות הציבורי הוא הנמוך ביותר יחסית לחלקו באוכלוסייה הוא הציבור החרדי, אך לגביו אין כל חקיקה בנושא זה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בעקבות אישור החוק: "חדו"ש תומכת בייצוגן של קבוצות שאינן מקבלות ייצוג הולם בשירות הציבורי, לרבות האוכלוסייה החרדית. אבל אסור שהחוק יוביל למצב שבו ייפגעו דרישות הכשירות לתפקידים ויכירו בהסמכה לרבנות או בלימודים בישיבה כתחליף לתעודת בגרות או לתואר אקדמי.

מנכ"ל חדו"ש: אסור שהחוק יוביל למצב שבו ייפגעו דרישות הכשירות לתפקידים ויכירו בהסמכה לרבנות או בלימודים בישיבה כתחליף לתעודת בגרות או לתואר אקדמי

''יש לוודא גם כי לא תשונה סביבת העבודה כך שתהיה הדרת נשים. העדפה מתקנת בנסיבות כאלה תהיה הרס השירות האזרחי ולא חיזוקו". רגב הוסיף: "אסור להתעלם מהסתייגות משרד המשפטים שלפיה לא מדובר כלל באפליה וכי תת הייצוג קשור ללחצים הפנים חרדיים נגד השכלה כללית לגברים ונגד השתלבותם בשוק העבודה. נראה שיישומו של החוק מחייב סקר תעסוקה אמין ולא זעקות שבר של פוליטיקאים חרדים המכופפים את ידי הקואליציה".

בחוק תמכו 35 חברי כנסת ושלושה נמנעו. לא היו מתנגדים. ערוץ 7 מציין כי ח"כ גפני הזכיר בדבריו במליאה כי לפני עשר שנים דרש חבר הכנסת המנוח אברהם רביץ חוק דומה, ואישור החוק עתה הוא סגירת מעגל. "זה לא חוק שיפתור את הבעיות של הציבור החרדי, אבל זה חוק שמראה על כיוון. החוק הזה מסיר כתם שהיה על הכנסת כל השנים", הוסיף גפני.

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?