נאצה מספר חמש

"רמב"ם הלכות רוצח" על סכין בביה"כ הרפורמי ברעננה

בכניסה לבית הכנסת הונחו מעטפות עם שמותיהם של שלושה מראשי התנועה הרפורמית. הערכה: הרקע למעשה הוא המאבק על יישום מתווה הפשרה הכותל

בית הכנסת הרפורמי ''רענן'' לאחר שהושחת, 14.4.2011. צילום: התנועה הרפורמית בישראלבית הכנסת הרפורמי ברעננה  לאחר שהושחת ב-2011. צילום: התנועה הרפורמית בישראל

בכניסה לבית הכנסת הרפורמי ברעננה רוססו הבוקר כתובות נאצה. על רצפת בית הכנסת הונח סכין שעליו נכתב "רמב"ם הלכות רוצח". לצדו היו שלוש מעטפות הנושאות את שמותיהם של כמה ממנהיגי הקהילה הרפורמית: מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, נשיא התנועה, הרב ריק ג'ייקובס, ויו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן.

הרב קריב אמר שכתובות הנאצה הן תוצאה של הסתה הולכת ומחריפה נגד התנועה הרפורמית, בהנהגה של רבנים ופוליטיקאים חרדים בכירים. "אנו מקווים שאירוע זה יהווה תמרור אזהרה לאותם גורמים ויזכיר להם כיצד ראוי לנהל את המחלוקת", אמר קריב. "לא נירתע מן האיומים ונמשיך לקדם את פעילותנו ברחבת הכותל, בעיר רעננה ובעשרות קהילותינו הפזורות ברחבי הארץ".

הרקע למעשה הוא ככל הנראה חידוש המאבק של התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית על יישום מתווה הכותל המערבי,

יוסי כהן: הבוקר נחצו קווים ואני מקווה שמנהיגי ההסתה, ביניהם רבנים בכירים, יבינו שיש תוצאה לדבריהם משולחי הרסן

שאושר בתחילת השנה בממשלה. המתווה קובע כי בכותל המערבי תוכשר רחבה לתפילה שוויונית של הזרמים הפלורליסטיים ושל נשות הכותל.

ענת הופמן אמרה כי נשות הכותל לא יירתעו מן האיומים. "האיום ברצח נועד להפחיד ולעצור אותנו. אבל רוחנו לא תישבר. נמשיך להגן על נשות ישראל מרוחות השנאה והאפליה המשתוללות בחוץ", אמרה הופמן.

יוסי כהן, מנכ"ל הקהילה הרפורמית ברעננה, ציין כי אין זו הפעם הראשונה שקהילתו סופגת איומים. "ההסתה המתמשכת נגד היהדות הרפורמית ברעננה הולכת ומסלימה. קהילה זו כבר סבלה חמש פעמים מריסוס כתובות נאצה", אמר כהן לוואלה. "הבוקר נחצו קווים ואני מקווה שמנהיגי ההסתה, ביניהם רבנים בכירים, יבינו שיש תוצאה לדבריהם משולחי הרסן".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?