מימון ללא תנאים

תקציב הישיבות לשיא של כל הזמנים – 1.17 מיליארד ש'

חדו"ש: "שוד הקופה הציבורית בשיטת הסלמי נמשך... כניעה מימין ומשמאל לתכתיבי הפוליטיקאים החרדים"

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90 (רוחב)ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90

הממשלה אישרה היום תוספת של 48 מיליון שקל לתקציב הישיבות, בהתאם להסכמים הקואליציוניים בין הליכוד לסיעות החרדיות. בעקבות ההחלטה יגיע תקציב הישיבות לשיא של כל הזמנים – 1.167 מיליארד שקל.

הממשלה ביטלה למעשה את אחת ההחלטות המשמעותיות של יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, כשהיה שר האוצר. ב-2013 יזמה יש עתיד הפחתה משמעותית של 50% במימון הניתן למוסדות תורניים לשם קליטת תלמידים מחו"ל. "כלכליסט" מציין שהתוכנית היתה לבטל מימון זה לחלוטין ב-2014, אבל בעקבות משא ומתן שהתנהל עם יו"ר ועדת הכספים אז, ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי, הוחלט להמשיך את מימון התוכנית ב-60%. הממשלה החזירה היום את התקציב הזה במלואו.

"TheMarker" מציין כי החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקדים את הבחירות בסוף 2014 התבססה בין היתר על הבנה עם ש"ס ויהדות התורה, שהיו אז באופוזיציה, על שיתוף פעולה בתמורה לביטול הגזירות של לפיד.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה: "שוד הקופה הציבורית בשיטת הסלמי נמשך. לדידם של הפוליטיקאים החרדים, קופת משלמי המסים היא פרה חולבת למימון הציבור החרדי. הפעם בולטת החוצפה במיוחד, שכן

הרב רגב: לדידם של הפוליטיקאים החרדים, קופת משלמי המסים היא פרה חולבת למימון הציבור החרדי

בממשלה הקודמת התנו את המשך מימון תלמידי הישיבות מחו"ל, שאינם אזרחי המדינה או תושביה ואינם שותפים לנטל האזרחי, בכך שייחשפו בתקופת לימודיהם לתכנית שתפרוש בפניהם את ערכי ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אלה כמובן דברי כפירה בעיני משה גפני וחבריו מיהדות התורה וש"ס. לפיכך, ברגע שחזר לידיהם השוט על הממשלה, הם הניפו אותו והעיפו את הדרישה הסבירה הזאת כדי שמימון המדינה יוכל להיות מוקדש להכשרה 'טהורה', שאינה מבלבלת את מקבלי המימון באשר למשמעותה של מדינת ישראל. למרבה הצער, ברור שאין זאת החרפה הראשונה או האחרונה במסלול הכניעה של הפוליטיקאים מימין ומשמאל לתכתיבי הפוליטיקאים החרדים".

תקציב הישיבות הגיע לשיא לפני פחות מחצי שנה, ביוני האחרון, לאחר כניעה של משרד האוצר. השיא אז היה 1.119 מיליארד שקל. תקציב הישיבות הוגדל מ-564 מיליון שקל ב-2014 ל-984 מיליון שקל בראשית 2016, תוספת של 74%. עם אישור התוספת החדשה יגדל תקציב הישיבות מתחילת 2014 ב-107%, כלומר ביותר מפי שניים.

תקציב הישיבות אינו כולל את הבטחת ההכנסה לחרדים. הממשלה אישרה לאחרונה תוספת של 80 מיליון שקל לסעיף זה. "ממשלה יותר טובה מזאת לחרדים לא תהיה וזה לא משנה כמה מנדטים יהיו לנו", אמר השנה יושב ראש ש"ס ושר הפנים, אריה דרעי, לאתר "בחדרי חרדים".

לידיעה ב"כלכליסט"

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?