המוקד כאן בשבילכם

סרטון קורא לחיילים דתיים לדווח לעמותה על קשיים

עמותת צו 1 הפיצה הודעת ווטסאפ שבה היא מדגישה מכשולים שבהם עלולים להיתקל חיילים דתיים, כמו שירות משותף עם נשים ודרישה לגלח את הזקן

חיילים במסע בחברון צילום jdlasica, flickrחיילים במסע בחברון (צילום אילוסטרציה). צילום: jdlasica, flickr

עמותת צו 1, שאוספת דיווחים על קשיים של חיילים דתיים בצבא, שלחה לאלפי חיילים הודעות ווטסאפ, שבאמצעותן היא מזמינה אותם להתלונן על הפרת זכויותיהם. ההודעה כוללת סרטון, שבו מפורטים המכשולים הנפוצים שבהם נתקלים חיילים דתיים: בעיות כשרות, שירות משותף לגברים ולנשים והחובה לגלח את הזקן.

"מה עושים כשנתקלים בבעיה? פונים למפקד ולרב הצבאי, ואם לא קיבלתם התייחסות ראויה – מוקד עמותת 'צו 1' כאן בשבילכם", נאמר בסרטון.

עמותת צו 1 מפעילה מאז הקיץ האחרון מלשינון, שאליו מוזמנים חיילים דתיים להתקשר כדי להתלונן. הסרטון החדש נשלח לכ-50 אלף חיילים מסורתיים ודתיים ולבני משפחותיהם.

המלשינון ספג בעבר ביקורת חריפה מצד מפקדים בצה"ל, שהאשימו את יוזמיו בניסיון לפלג את הצבא. ynet מציין כי לאחרונה החל שיתוף פעולה בין העמותה לרבנות הצבאית. ראשי צו 1 נפגשו עם הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפי פרץ, ועם מחליפו

לאחרונה נפגשו ראשי עמותת צו 1 עם הרב הצבאי הראשי, תת אלוף רפי פרץ, ועם מחליפו המיועד

המיועד, אלוף משנה אייל קרים.

עמותת צו 1 מסרה: "מערך ההסברה בעמותה פועל במגוון דרכים על מנת לעזור לחיילים המעוניינים לשמור על המסורת. הסרטון הופק לאחר ריכוז מאות הפניות שהגיעו למוקד העמותה והבנה של הבעיות הבוערות לחייל המסורתי".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל ימשיך להוות כור היתוך לכל גוני החברה הישראלית ולהגן על מדינת ישראל כצבא עם ממלכתי. מפקדי צה"ל פועלים במסירות על מנת לאפשר לכלל המשרתים לשרת בהתאם לחוק מבלי לפגוע באורח חייהם, תוך שמירה על כבודם ועל יחס שווה, מכבד וסובלני לכל חייל וחיילת בהתאם לרוח צה"ל. מתחים בשירות הצבאי או טענות מכל סוג שהוא יטופלו רק על ידי מפקדי הצבא, במטרה לשמר אותו כצבא לוחם, ערכי וממלכתי".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?