מלחמה בגיורים פירטיים

ייקבע נוהל אחיד ומחייב לגיור באירופה

בוועידת רבני אירופה הוחלט כי רק בתי דין רבניים שיפעלו על פי הנוהל ויקבלו אישור יוכלו לעסוק בגיור

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בתי הדין הרבניים באירופה יחויבו לפעול על פי נוהל אחיד, כדי להילחם בתופעה המכונה תעשיית הגיורים – כלומר, גיור בתשלום. רבני קהילות יהודיות באירופה מעריכים כי בכל שנה מתגיירים אלפים בבתי דין פירטיים באירופה, המקבלים תשלום על ההליך. לדבריהם, מצב זה יוצר אי אחידות ומביא לפסילת גיורים הנערכים ביבשת על ידי הרבנות הראשית לישראל.

בהודעה שנמסרה בוועידת רבני אירופה, המכונסת במינסק, בירת בלארוס, נאמר כי רק בתי דין שיקבלו אישור יוכלו לעסוק בגיור. מעתה גם לא יאושרו בקשות לגיורים של מבקשים שלא מאזור הרישום הקהילתי, כדי למנוע מעשי רמאות. לפי הנוהל החדש, לא יאושרו גיורים של מבקשים שאינם מקיימים כמה כללים יסודיים של אורח חיים יהודי, כמו שמירת שבת וצריכת מזון כשר.

ועידת הרבנים תקבע את הרכביהם של בתי הדין לגיור ותוכל לפסול רבנים מלעסוק בגיור. ישראל לא תכיר בגיורים שיערכו גופים

ישראל תקבל ללא עיכובים גיורים שיערכו בתי הדין המפוקחים באירופה

שלא הוסמכו על ידה, אך תקבל ללא עיכובים גיורים שיערכו בתי הדין המפוקחים באירופה. נקבע כי מעתה לא יאושרו בקשות לגיורים של מבקשים שלא מאזור הרישום הקהילתי, כדי למנוע מעשי רמאות.

"לצערנו הרב, באירופה יש עשרות אחוזים של נישואי תערובת", אמר ל-ynet מנהל הוועידה, הרב משה לבל. "האב יכול להיות גבאי של בית הכנסת, אבל לבן יש חברה לא יהודייה. כאן נכנסים לתמונה בתי דין פיראטיים, שתמורת בצע כסף או מתוך אידיאולוגיה מוזרה מגיירים כל דורש".

לדבריו, הוועידה תשתף פעולה עם רבנים בארצות הברית, כדי למנוע גיורים פירטיים. "פעמים רבות נוצר מצב של הונאת הגר", אמר הרב לבל. "אדם שהתגייר עשה מבחינתו את כל הנדרש, ולפתע לא מכירים בגיורו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?