לגיטימציה למציאות פסולה

חדו"ש למשתתפי ועידת "המודיע": בטלו הגעתכם בשל הדרת נשים

בוועידה כלכלית של העיתון החרדי "המודיע" ישתתפו אישי ציבור וכלכלה בכירים, אבל לא תהיה בו נוכחות של נשים. עמותת חדו"ש קראה למשתתפי הוועידה לבטל את הגעתם לאירוע כל עוד לא תשונה תוכניתו ונשים לא יוזמנו להשתתף בו

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט "אישה זה לא בושה" (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

העיתון החרדי "המודיע", ביטאונה של אגודת ישראל, יערוך ביום ראשון הקרוב (20.11) ועידה בנושא "כלכלה ועסקים". האירוע יהיה פתוח לגברים בלבד ועל בימת הכנס לא ינאמו נשים. מסיבה זו פנה מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, למשתתפי הוועידה בקריאה לבטל את השתתפותם.

במכתב שנשלח למשתתפים כתב הרב רגב: "כינוס זה תוכנן ואמור להתבצע באופן המדיר נשים, ולפיכך השתתפותך בו נותנת לגיטימציה למדיניות פסולה, הסותרת את ערכי היסוד של מדינת ישראל, אשר מנציחה הדרת נשים ופוגעת פגיעה קשה בעקרון השוויון המגדרי. אנו קוראים לך להודיע למארגנים על ביטול השתתפותך בוועידה זו, כל עוד לא תשונה תוכניתה ונשים יוזמנו להשתתף בה ובדיוניה".

הרב רגב הוסיף כי "גם אם חוקי קיומה של הוועידה, ראוי שמארגניה ייאלצו להתהדר אך ורק באישים השותפים לתפיסת עולמם הרגרסיבית, וכי נציגי המשק והציבור המחויבים לעקרון השוויון המגדרי ידירו רגליהם ממתן יד ולגיטימציה למציאות פסולה זו ויודיעו על כך בפומבי כדי לתרום לתיקון המציאות במקום להנצחתה".

מנכ"ל חדו"ש: יש אירוניה רבה בדיון בעסקים קטנים ובחינוך בחברה החרדית בלי לשתף נשים, שהרי מרבית העובדים במגזר החרדי הן עובדות

הרב רגב טוען כי נושאי הוועידה נוגעים גם לנשים וכי השתתפותן בו חשובה לא רק ברובד העקרוני והסמלי, אלא גם בממד הענייני: "יש אירוניה רבה, למשל, בדיון בעסקים קטנים ובחינוך בחברה החרדית בלי לשתף נשים בדיון זה, שהרי מרבית העובדים במגזר החרדי הן עובדות, ונשים הן אף מרכיב מרכזי בכח האדם החינוכי".

המכתב נשלח למשתתפי הוועידה וביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר נפתלי בנט, השר יואב גלנט, השר משה כחלון, השר לשעבר אבי גבאי, השר לשעבר גדעון סער, מנכ"ל שטראוס ציון בלס, אבי כץ, מבעלי קופיקס, נשיא איחוד התעשיינים שרגא ברוש, פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, יאיר לוינשטיין, מנכ"ל אלטשולר שחם, ואייל לחיאני, מנכ"ל טריא.

ואלה מציין כי ב"המודיע" התייחסו לביקורת שפורסמה בעיתון "גלובס" בנוגע להדרת נשים בוועידת העסקים. מקור ב"המודיע" אמר: "כך נראה אירוע עסקים חרדי אמיתי, שמיועד לציבור חרדי אמיתי. צריך לדעת שככה זה נראה וזאת המסגרת הערכית של 'המודיע' והוא לא מתכוון לזוז ממנה. הדבר ברור לכולם, לרבות הנואמים המרכזיים באירוע שאין להם שום בעיה עם זה". המקור הוסיף: "מעניין כמה נשים נואמות בוועידות של עיתון 'גלובס'".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?