ריבוי פנים

לאה גולדברג, יהונתן גפן, פרקי אבות ואגדות חז"ל

בבתי הספר הממלכתיים עוסקים מהשנה בתוכנית לימודים בתרבות ישראלית-יהודית. המתנגדים: מדובר בשטיפת מוח דתית. משרד החינוך: התוכנית מחויבת לערכי זכויות האדם והאוניברסליזם

כיתה בבית ספר יסודי (צילום אילוסטרציה). צילום: Buyerlerdeqalardim, wikipediaכיתה בבית ספר יסודי (צילום אילוסטרציה). צילום: Buyerlerdeqalardim, wikipedia

תוכנית לימודים חדשה נוספה בשנת הלימודים הנוכחית למערכת השעות בבתי הספר הממלכתיים: תרבות יהודית-ישראלית. מורים שיעברו הכשרה כדי ללמד את התוכנית יקבלו מענק של 6,000 שקל.

לפי כתבה בחדשות 2, התוכנית גובשה לבקשת שר החינוך, נפתלי בנט, והיא מיועדת לכיתות א'-ט'. תלמידי כיתה ג' ילמדו את אגדות חז"ל, בכיתה ד' יילמדו פרקי אבות ובכיתה ה' סידור, פיוט ושירי תפילה מודרניים. תלמידי כיתה ו' ילמדו את פרשת השבוע. לצד פרקי תנ"ך וכתביהם של מורי הלכה כמו הרמב"ם, תכלול התוכנית שירים ישראליים מודרניים פרי עטם של לאה גולדברג, יהונתן גפן, נעמי שמר וגם אריק איינשטיין ומוקי.

לתוכנית החדשה יש מתנגדים לא מעטים, שטוענים כי מדובר בשטיפת מוח דתית. עם זאת, עיון בתוכנית מגלה כי היא

תלמידי כיתה ג' ילמדו את אגדות חז"ל, בכיתה ד' יילמדו פרקי אבות ובכיתה ה' סידור ופיוט

מיועדת לחשוף את התלמידים לתרבות יהודית וישראלית מגוונת בהקשרים של זכויות אדם וריבוי פניה של היהדות.

באתר התוכנית נכתב, בין השאר: "התוכנית תעניק ידע נרחב ומעמיק, חוויות עשירות וכלים מגוונים וחדשניים לפיתוח אישיותם וזהותם של התלמידים כיהודים, כישראלים וכבני-אדם. כמו כן, היא תעמיק את יכולתם לקיים דיאלוג קשוב ומכבד בין הזהויות השונות והמגוונות אשר קיימות בחברה הישראלית". כן נכתב כי התוכנית תאפשר לתלמידים להתוודע לארון הספרים היהודי מתוך עיסוק ביחיד, במשפחה, בקהילה, במדינת ישראל, ביהדות התפוצות ובאנושות כולה.

עמותת חדו"ש תעקוב אחר יישום התוכנית, כדי לוודא שהיא אכן מחויבת לערכים של זכויות אדם, אוניברסליזם, ריבוי פניה של היהדות והיצירתיות והעושר של תרבות ישראל.

לידיעה בחדשות 2

לאתר התוכניתאיך תוכל לפעול?