חתירה תחת אינטרס אסטרטגי

חדו"ש: אין להשלים עם הזלזול של ראשי הליכוד והקואליציה ביהדות התפוצות

יו"ר ועדת הפנים, דוד אמסלם, קרא לראש הממשלה לדחות את מתווה הכותל, ו"אם יהודים-אמריקאים ייעלבו, זה בסדר". מנכ"ל חדו"ש: "על ראש הממשלה לעצור את אנשיו"

תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית הקרויה עזרת ישראל 17.07.2014 צילום: גרשון אלינסון פלאש 90תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית, עזרת ישראל (צילום אילוסטרציה). צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

יו"ר ועדת הפנים בכנסת, ח"כ דוד אמסלם מהליכוד, קרא היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדחות סופית את מתווה הפשרה בכותל. "זה ינמיך את הלהבות ויוריד את המחלוקת", אמר אמסלם. "העלאת הנושא היא הפוטנציאל הנפיץ, ואם יהודים-אמריקאים ייעלבו, זה בסדר".

"הכדור במגרשו של ראש הממשלה", אמר בתגובה הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש. "לא ניתן להשלים עוד עם הביזוי והזלזול ביהדות התפוצות ובזרמים הגדולים בעם היהודי מצד ראשי מפלגתו של ראש הממשלה ובכירי הקואליציה. חדו"ש דוחה בחריפות את התבטאותו של יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, אשר כופרים בזיקה המיוחדת שבין יהדות התפוצות למדינת ישראל, בהיותה של ישראל ביתו הלאומי של העם היהודי כולו, וחותרים תחת האינטרסים האסטרטגיים של ישראל.

"על ראש הממשלה לעצור את אנשיו, המניחים מוקשים לאורך הגשר העדין שבין ישראל ליהדות העולם, או שיגרום למסקנה שכפל הלשון מכוון ושהוא תומך מאחורי הקלעים בפגזים שמשגרים אנשי ממשלתו נגד יהדות התפוצות", הוסיף רגב.

בדיון בוועדת הפנים השתתפו חלק מחברי הסיעות החרדיות, שמוקדם יותר היום החרימו סיור של הוועדה ברחבת הכותל

ח"כ אייכלר: זה לא מאבק על הכותל, הם רוצים לאסור את הדת היהודית במרחב הציבורי

המערבי. הם לא השתתפו בסיור במחאה על המתווה, שקובע כי תוכשר רחבה שבה יוכלו חברי הזרם הקונסרבטיבי והזרם הרפורמי לקיים תפילות מעורבות. חברי הכנסת החרדים יצאו מהאולם בכל פעם שמישהו מנציגי הרפורמים והקונסרבטיבים דיבר.

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר: "כנופיית הקרן הרפורמית אינה מייצגת את יהדות אמריקה. הם הסיקריקים הרפורמים שמסיתים נגד ישראל. זה לא מאבק על הכותל, הם רוצים לאסור את הדת היהודית במרחב הציבורי".

המתווה אושר בינואר, אך לא יושם עד היום ובעקבות עתירה שהוגשה מונחת ההכרעה בעניין לפתחו של בג"ץ. ראש התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר לוואלה: "הדיון בוועדת הפנים הוכיח מי הצד שמעוניין בפשרה ובפתרון המחלוקת ומי הצד שמונע משנאת חינם ופועל בכוחנות... לא נרפה מהמאבק הציבורי והמשפטי עד ליישום המתווה והפיכת הכותל לאתר מזמין לכל היהודים בארץ ובתפוצות".

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה: "ההדרה והאלימות של הממסד האורתודוקסי מתבצעות בחסות הממשלה. שתיקתו של ראש הממשלה מעידה על רפיסותו מול המפלגות החרדיות ומתדלקת משבר חריף בין יהדות ארצות הברית למדינת ישראל. על הממשלה להוציא לפועל את מתווה הכותל לאלתר ולא להמתין לבג"ץ, כדי ששוב יוציא בשבילה את הערמונים מן האש".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?