השקעה גבוהה, הצלחה חלקית

מחקר: גם חרדים בעלי תואר אקדמי מתקשים להצליח

ההשקעה של המדינה בלימודי השלמה ובלימודים אקדמיים של גברים חרדים אינה מספיקה כדי לסייע להם לסגור פערים, להשתלב בשוק העבודה ולפרנס את משפחותיהם בכבוד

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) מתכננת להשקיע כמיליארד שקל בהגדלת מספר הסטודנטים החרדים הגברים מ-11 אלף ל-19 אלף בתוך חמש שנים. כך נקבע בתוכנית החומש של המל"ג. לפי הערכת המל"ג, כדי להשיג את היעד הזה יהיה צורך לאפשר למרבית הגברים החרדים ללמוד במסגרות אקדמיות שבהן נהוגה הפרדה מגדרית – בעיקר קמפוסים ייעודיים לחרדים (מח"ר).

ביקורת רבה נמתחת על הקמפוסים הייעודיים לחרדים. נטען כי הרמה האקדמית בהם נמוכה יותר, משום שיש בהם פגיעה בעקרונות הפתיחות, השוויון והביקורת המחשבתית שמאפיינים את ההשכלה הגבוהה. נטען גם כי בפועל, ההצלחה של חרדים בוגרי הקמפוסים האלה בהשתלבות בשוק העבודה נמוכה.

בביקורת הזאת תומך מחקר שערכו ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר וכיום מראשי פורום קהלת, ויצחק פנחס. החוקרים בדקו באיזו מידה מצליחים חרדים בעלי השכלה אקדמית להשתלב בשוק העבודה. הם הסתמכו על סקר המיומנויות שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לפני כמה חודשים, בהתאם לכללים המקובלים ב-OECD.

בסקר נמצא ש-55% מהגברים החרדים דוברים אנגלית ברמה נמוכה ביותר או אינם יודעים אנגלית כלל – בהשוואה ל-10% מהגברים היהודים שאינם חרדים. 54% מהגברים החרדים מדורגים ברמה הנמוכה של פתרון בעיות (לעומת 40% בקרב

שכרם הממוצע של אקדמאים חרדים הוא 9,800 שקל בחודש, כפול מהשכר של גבר חרדי ללא השכלה אקדמית, אבל רק מחצית משכרו של לא חרדי בעל השכלה אקדמית

היהודים שאינם חרדים) ו-24% מהחרדים אינם יודעים לעבוד על מחשב (לעומת 13% בקרב היהודים שאינם חרדים).

שיעור התעסוקה של גברים חרדים בעלי השכלה אקדמית גבוה לאין ערוך מזה של גברים חרדים שלא רכשו השכלה אקדמית. עם זאת, "TheMarker" מציין כי גם לאחר רכישת השכלה אקדמית מצבם של הגברים החרדים נחות מזה של גברים אחרים. שיעור התעסוקה של גברים חרדים אקדמאים נמוך מזה של גברים לא חרדים שאינם אקדמאים. הסיבה לכך היא הפיגור העמוק של החרדים בגלל היעדר לימודי ליבה בבית הספר היסודי ובתיכון.

גם פוטנציאל ההשתכרות של גברים חרדים בעלי תואר אקדמי נחות. שכרם הממוצע הוא 9,800 שקל בחודש, כפול מהשכר של גבר חרדי ללא השכלה אקדמית, אבל רק מחצית משכרו של יהודי לא חרדי בעל השכלה אקדמית (19 אלף שקל). גם אקדמאים ערבים משתכרים הרבה יותר מהחרדים – 12.8 אלף שקל בחודש.

המסקנה מהמחקר היא שעדיף למדינה ולחרדים כאחד שהחרדים ילמדו לימודי ליבה בבית הספר. הניסיון להשלים בגיל מבוגר את מה שהוחסר בגיל צעיר הוא בעל הצלחה מוגבלת ועלותו גבוהה.

לכתבה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?