מחזיקים את הקואליציה בצוואר

חדו"ש: מבחינת הח"כים החרדים, כלכלת המדינה יכולה לקרוס

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, דרש שלא לפגוע בתקציבי הישיבות במסגרת הקיצוץ הרוחבי שעליו החליטה הממשלה

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, נואם במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, תובע ממשרד האוצר שלא לקצץ 20 מיליון שקל בתקציבי הישיבות. משרד האוצר מתכנן להפחית את תקציב הישיבות במסגרת קיצוץ רוחבי שנדרש בעקבות החלטת ממשלה שהתקבלה באוגוסט. גפני העלה את הדרישה לאחרונה בפגישה עם סגנית הממונה על התקציבים, יעל מבורך.

"בהסכם הקואליציוני שנחתם לפני שנה סוכם לבטל את כל הקיצוצים בתקציבי הישיבות ולהחזיר את גובה התקציבים לרמתם בשנת 2012 (טרם הקיצוץ בתקופה שבה היה יאיר לפיד שר האוצר, ב-2013)", אמר גפני.

מנהלי ישיבות וכוללים דיווחו באחרונה לח"כים החרדים כי תקציב התמיכות קוצץ בכ-20 מיליון שקלים. לפי "TheMarker", בעקבות הקיצוץ כל אברך יקבל 742 שקלים בחודש, במקום 835. בעקבות פגישת גפני עם האוצר הוחלט לדחות את הקיצוץ לחודש הבא.

גפני: בהסכם הקואליציוני שנחתם לפני שנה סוכם לבטל את כל הקיצוצים בתקציבי הישיבות

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הח"כים החרדים שוב מחזיקים את הקואליציה בצווארה, ומאיימים על המשך קיומה. הם מבהירים שוב ושוב שמבחינתם יכולה כלכלת המדינה לקרוס ואוכלוסיות מוחלשות יכולות להיפגע קשות, ובלבד שמצביעיהם ובני משפחותיהם יקבלו את ליטרת הבשר שחתכו המפלגות החרדיות מקופת משלמי המסים.

"כדאי שראשי המדינה יבינו שגם לציבור הישראלי, המוכה בגזירות חדשות לבקרים, יש סף סבלנות. כל מחקרי דעת הקהל מצביעים על כך שלא זו בלבד שאין תמיכה בהגדלת הכספים הפוליטיים לחרדים, אלא שיש דרישה לצמצמם דרסטית ולדרבן את רוב אברכי הישיבות לצאת לעבודה ולספק את פרנסת משפחותיהם בעצמם ולא על חשבון הציבור".

ממשרד האוצר נמסר: "הפנייה לקיצוץ רוחבי עדיין נמצאת בעבודה בממשלה וטרם נשלחה לכנסת".

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?