השופטים מתערבים

חדו"ש: "דברי הרב יוסף מסוכנים לשלטון החוק. אדם שאלו עמדותיו חייב להתפטר"

הרב הראשי יצחק יוסף תקף את בג"ץ בעקבות הפסיקה שלפיה נשים יכולות לטבול במקווה ללא נוכחות של בלנית

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. 28022016 צילום: יעקב כהן, פלאש 90הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף. צילום: יעקב כהן, פלאש 90

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, תקף את החלטת בג"ץ לאפשר לנשים לטבול במקוואות ללא בלנית. "היה בג"ץ לאחרונה, שנתן הוראה שאשה שלא רוצה שיהיה על הראש שלה בלנית – לא צריך שיהיה. יש חופש – איך זה נקרא, חופש דת? אני יודע איך זה נקרא? יש חופש, ולא, תטבול לבד. תגיד לבלנית 'תצאי בחוץ'. אם היא תשב שם, הבלנית, היא עוברת על ביזיון בית המשפט", אמר הרב יוסף בשיעורו השבועי במוצאי שבת בירושלים. "הבג"ץ, השופטים האלה, מתערבים בדברים של ההלכה".

ואלה מציין כי פסיקת בג"ץ בסוגיית הבלניות מנוגדת לעמדת הרבנות הראשית לישראל. בעקבותיה נאלץ המשרד לשירותי דת לפרסם חוזר מנכ"ל, שבו הורה למקוואות בכל הארץ לאפשר לנשים לטבול ללא בלנית.

בתגובה אומר הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש: "דבריו של הרב יוסף מסוכנים לשלטון החוק, ועובד ציבור כה בכיר שאלו עמדותיו חייב לגלות יושרה מינימלית ולהתפטר לאלתר מתפקידו. דבריו מעידים הן על בורותו בעקרונות היסוד של

מנכ"ל חדו"ש: התבטאויותיו של הרב יוסף מתאימות אולי לאיראן או לסעודיה, אך לא לישראל, ויש להבהיר לו בדחיפות את מגבלות תפקידו

הדמוקרטיה והפרדת הרשויות והן על שלילתו את עקרון שלטון החוק וחתירתו נגדו".

רגב מסביר כי "כשההלכה ופרשנותה הופכים להיות חלק מחוקי המדינה, הן כפופות לפרשנות החוק ולפיכך כפופות לסמכותו של בית המשפט העליון. התבטאויותיו של הרב יוסף מתאימות אולי לאיראן או לסעודיה, אך לא למדינת ישראל, ויש להעמידו במקומו ולהבהיר לו בדחיפות את מגבלות תפקידו".

חדו"ש מתכוונת לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיבהיר לרב יוסף את חומרת דבריו, את הנזק שהוא גורם לשלטון החוק ואת הסתירה שבין התבטאויות מעין אלה לבין המשך כהונתו כרב ראשי.

אחרי קביעת בג"ץ שלפיה נשים יוכלו לטבול במקווה ללא בלנית, פרסם ביום חמישי מנכ"ל משרד הדתות, עודד פלוס, הוראה המנחה מקוואות לנהוג בהתאם לפסיקה. הוא הדגיש כי "על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל טבילת אשה מחייבת נוכחות של בלנית", אך הוסיף: "יש לכבד את פרטיות הטובלות, האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?