בשורה לטובלות

משרד הדתות: אפשר לטבול במקווה ללא בלנית

מנכ"ל המשרד קובע בחוזר חדש, כי יש לכבד את פרטיות הטובלות וכי הן יהיו אחראיות לכשרות הטבילה

מקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיהמקווה טהרה (צילום אילוסטרציה). צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיה

חוזר מנכ"ל שפרסם היום משרד הדתות קובע למעשה, שמהיום נשים יוכלו לטבול במקוואות גם ללא נוכחות של בלנית. על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל, טבילת אשה מחייבת נוכחות של בלנית. "יש לכבד את פרטיות הטובלות, האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן", נכתב בחוזר שפרסם מנכ"ל משרד הדתות, עודד פלוס.

פלוס מוסיף כי לטבילה ללא נוכחות בלנית עשויות להיות השלכות על כשרות הטבילה, אבל אפשר לאפשר לאשה לטבול לבד אם היא מבקשת זאת.

החוזר קובע כמה חלופות לטבילה במקווה: הטובלת לובשת חלוק רפוי ואטום; לטובל תתלווה חברה במקום בלנית, ובמקום מתאפשר הדבר – זימון הבלנית בשלב שבו הטובלת כבר שוהה במים או המים מכסים את כל גופה ורק ראשה מבצבץ.

יש לכבד את פרטיות הטובלות, האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן

הרב ד״ר שאול פרבר, יו״ר ארגון "עתים", שהגיש העתירה בנוגע למקוואות לבג"ץ, מסר בתגובה: ״אנו מברכים על החלטת הרבנות הראשית ומשרד הדתות להיענות לרחשי הלב של אלפי נשים שמעוניינות לטבול במקווה אך רוצות לעשות זאת לפי מנהגן, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בבג״ץ שהגשנו בנושא, אשר בעקבותיו מתפרסם חוזר המנכ״ל הזה".

רני חזון-וייס, המזכ"לית היוצאת של סיעת "ירושלמים" ואחת העותרות לבג"ץ, אמרה: "כיוון חיובי המסתמן מההנחיות בחוזר המנכ״ל של משרד הדתות. מדובר בבשורה של ממש לעשרות ומאות אלפי נשים המבקשות לטבול בהתאם לאמונתן ואורחות חייהן".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?