התנגדות רחבה למהלכי הממשלה

מדד הדת והמדינה 2016: 82% בעד חובת לימודי ליבה, 83% בעד חובת שירות

עלייה דרמטית באחוז המשיבים שאינם מעוניינים בחתונה אורתודוכסית לעצמם או לילדיהם – קרוב לחצי מהציבור היהודי. בין החילונים – 4 מכל 5. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "המדד משקף התעלמות מוחלטת ואטומה מרצון הציבור. התמיכה במפלגה חילונית חדשה – תמרור אזהרה למערכת הפוליטית"

תמיכה בחיוב לימודי ליבהתמיכה בחיוב לימודי ליבה

בציבור היהודי שוררת התנגדות רחבה מאוד לצעדי הממשלה בתחומי הדת והמדינה. זו המסקנה העיקרית העולה ממחקר דעת הקהל מדד הדת והמדינה 2016, שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. ובפירוט: בניגוד לחוק שהעבירה הממשלה בנושא פטור מלימודי ליבה – 82% מהציבור היהודי תומכים בחיוב המוסדות החרדיים בלימודי מתמטיקה, אנגלית, מדעים ואזרחות. בניגוד לחוק הפטור מגיוס – 83% מהציבור היהודי (ו-83% ממצביעי הליכוד) תומכים בשירות צבאי או אזרחי חובה לכל תלמידי הישיבות או לרובם. הממשלה הכפילה את תקציב הישיבות, אבל 79% מהציבור סבורים שיש לבטל את תקציב הישיבות (39%) או לקצצו במידה משמעותית (40%). 79% מהציבור היהודי בעד להוציא את כל הגברים החרדים לעבודה (37%) או להקטין משמעותית את אחוז תלמידי הישיבות החרדים (42%).

לדו"ח המלא

רוב מכריע בציבור גם תומך ביוזמות בתחומי חופש הדת שהקואליציה סיכלה. התמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת ממשיכה לעלות בעקביות. 73% מהציבור תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בהיקף מלא (23%) או חלקי (50%). זאת, לעומת 58% בלבד ב-2010. התמיכה בכך שישראל תכיר בכל סוגי הנישואין, כולל נישואין רפורמיים, קונסרבטיביים ואזרחיים, עלתה מ-64% בשנה שעברה ל-66% השנה.

על רקע זה לא מפתיע לגלות ש-81% מהציבור היהודי אינם מרוצים מפעילות הממשלה בנושאי דת ומדינה. ש"ס היא המפלגה היחידה שרוב מצביעיה (52%) מרוצים. 54% מהחילונים ו-38% מכלל הציבור אמרו שקיים סיכוי גבוה מאוד או די גבוה

54% מהחילונים ו-38% אחוז מהציבור היהודי אמרו שקיים סיכוי גבוה שיצביעו למפלגה חדשה שתפעל למען חופש דת ושוויון בנטל

שיצביעו למפלגה חדשה שתפעל למען חופש דת ושוויון בנטל, אם תוקם. גם התמיכה בהפרדת הדת מהמדינה ממשיכה לעלות. 63% השנה, לעומת 61% בשנתיים הקודמות וכ-55% ברוב הסקרים הקודמים. רוב ענק, 84%, תומכים במימוש הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון. רוב זה יציב בשנים שבהן מתקיים המחקר.

הרב רגב: תמרור אזהרה למפלגות החילוניות

שבע שנים מלאו לפרויקט היוקרתי של מדד הדת והמדינה, המתפרסם מדי ערב ראש השנה. הוא נערך זו הפעם התשיעית והפעם השישית בשיתוף Ynet. המחקר מתבסס על סקר דעת קהל טלפוני שבוצע בין 25 ל-27 ביולי השנה בקרב מדגם גדול במיוחד של 700 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת, כולל ייצוג מוגבר של האוכלוסייה הדתית, כדי להעריך באופן מיטבי את עמדותיה. המדד הוא מחקר דעת הקהל השנתי המקיף ביותר שמתפרסם בנושאי דת ומדינה. הוא מיועד לאפשר מעקב קבוע אחרי שינויי דעת הקהל בנושאים אלה. בראש הפרויקט עמד השנה בפעם האחרונה סמנכ"ל המחקר וההסברה של חדו"ש, שחר אילן, שעבר בראשית ספטמבר לתפקידו החדש ככתב ופרשן בעיתון "כלכליסט".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "המדד משקף התעלמות מוחלטת ואטומה מרצון הציבור בחופש דת ושוויון בנטל ומהתמיכה הרחבה בשילוב הציבור החרדי בעבודה ובלימודי ליבה. הפער בין רצון הציבור למדיניות הקואליציה ומעשיה הולך וגדל. יש אפילו פער תהומי בין מהלכי הממשלה לעמדות מצביעי הליכוד, כולנו וישראל ביתנו".

מסגרת נישואין מועדפת לך/לילידךמסגרת נישואין מועדפת לך/לילידך

לדברי רגב, "כדאי לכל המפלגות החילוניות ללמוד היטב את תוצאות השאלה העוסקת בהקמת מפלגה חדשה שתאבק למען חופש דת ושוויון בנטל. אין ספק שהתמיכה הרחבה במפלגה כזו מעידה על תחושה של הציבור הרחב שנושאי הדת והמדינה חשובים לו וכיום הם מופקרים. הקואליציה מוכרת את האינטרסים של הציבור בנזיד המשך שלטון ומפלגות האופוזיציה נושאות עיניהן לשותפות עתידית עם המפלגות החרדיות. לכן הן ממעטות להיאבק בנושאי דת ומדינה. זהו תמרור אזהרה למפלגות החילוניות".

4 מכל 5 חילונים רוצים חתונה אלטרנטיבית

התוצאה המהפכנית ביותר במדד היא עלייה דרמטית באחוז המשיבים שאינם מעוניינים בחתונה אורתודוכסית לעצמם או לילדיהם, מ-37% במדד 2015 ל-47% השנה. בין החילונים – 78%, כלומר 4 מכל 5 – אינם מעוניינים בנישואין אורתודוכסיים. אחת ההנחות הרווחות במשך השנים היתה שהמאבק למען חופש נישואין הוא מאבק עקרוני על חופש דת, אבל בפועל רוב הציבור מעוניין לעצמו בנישואין אורתודוכסיים. המדד הנוכחי משנה לגמרי את תפיסת המציאות בנושא זה. קרוב לחצי מהציבור היהודי מעוניינים באלטרנטיבות לרבנות.

זה לא הנושא היחיד שבו מביע הציבור אי אמון ברבנות הראשית. 81% מהציבור היהודי בעד פתיחת שוק הכשרות לתחרות וביטול מונופול הרבנות. מתוכם: 51% בעד פתיחת השוק לארגוני כשרות מכל הזרמים ביהדות ו-29% בעד פתיחת השוק רק לארגונים אורתודוכסיים.

12% מהציבור היהודי מגדירים את עצמם כשייכים לזרם הרפורמי (7%) או הקונסרבטיבי (5%). זו עלייה של שליש מהמדד הקודם

הדתיים והחרדים נגד פשרת הכותל ופשרת השבת

המדד בדק את יחסו של הציבור לשתי פשרות שעלו לדיון השנה, פשרת הכותל ופשרת השבת. הוא מגלה שהתמיכה בפשרות גדולה בהרבה בציבורים החילוני והמסורתי מאשר בציבור החרדי והדתי. 66% מהציבור היהודי תומכים בפשרת הכותל שמייעדת לזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי רחבה בניהולם באזור קשת רובינסון לתפילה מעורבת. בין החילונים 88% תומכים בפשרה, אבל בין הדתיים 78% מתנגדים ובין החרדים עולה ההתנגדות ל-96%. תוצאה מעניינת: 55% מהמשיבים ענו שישתמשו ברחבה המעורבת. מתוכם, 34% ישתמשו רק בה ו-21% ישתמשו בה במקביל לרחבה המסורתית שבה נהוגה הפרדה בין המינים.

קרוב לשני שלישים מהחילונים ומהמסורתיים תומכים בפשרות המוצעות בנושאי שבת, אבל 70% מהדתיים ו-94% מהחרדים מתנגדים. התוצאה: התמיכה הכללית בפשרת השבת נמוכה יחסית – 57%.

12% מהציבור היהודי מגדירים את עצמם כשייכים לזרם הרפורמי (7%) או הקונסרבטיבי (5%). זו עלייה של שליש מהמדד הקודם (9%). סביר להניח שהביטוי המעשי העיקרי של התוצאה הזו אצל רוב המשיבים יהיה שימוש בקהילות של שני הזרמים לטקסים כמו בר מצווה ונישואין או לתפילות בחגים. ובכל זאת, העובדה שאנשים בוחרים להגדיר עצמם כשייכים לזרמים הליברליים מעידה על חדירה משמעותית שלהם לתודעה הציבורית. ובאותו הקשר: 64% מהציבור היהודי, קרוב לשני שלישים, סבורים שצריך להיות בישראל מעמד שווה לשלושת הזרמים הגדולים ביהדות – האורתודוכסי, הקונסרבטיבי והרפורמי.

לידיעה ב-ynet

השתייכות לזרם ליברליהשתייכות לזרם ליברלי


איך תוכל לפעול?