נכונות להעלים עין

80% מהציונות הדתית בעד היתר לעבודות חיוניות בשבת

לפי סקר שערך ד"ר עידו ליברמן ממכללת הגליל המערבי, רוב הציבור הדתי הלאומי תומך בהמשך הסטטוס קוו ובפשרות משמעותיות בנוגע לשמירת השבת

תמרור המונע נסיעה בשבת בגבעת מרדכי. צילום: zeevveez, flickrתמרור המונע נסיעה בשבת בגבעת מרדכי (צילום אילוסטרציה). צילום:zeevveez, flickr

למעלה מ-80% מהציבור הדתי הלאומי בישראל תומכים בהמשך הסטטוס קוו, ובכלל זה במתן אישור לביצוע עבודות חיוניות בשבת והעלמת עין מפתיחת מתחמי בילוי ועסקים ביום המנוחה. אחוז דומה מאנשי הציונות הדתית סבורים כי יש לגבש הסכם חברתי הכולל פשרות משמעותיות בנוגע לשמירת השבת.

נתונים אלה עולים מסקר שערך ד"ר עידו ליברמן ממכללת הגליל המערבי. עם זאת, מהסקר עולה כי אותו הציבור יתקשה לתת הכשר לחילול שבת המוני במרחב הציבורי. בעיקר מתקשה הציבור הדתי הלאומי להכשיר חילול שבת המאופיין בחתימה ציבורית משמעותית. 82% מהציבור הדתי הלאומי מתנגדים לאישור תחבורה ציבורית בשבת ו- 42% מציבור זה מתנגדים לפעילות מסחר בשבת.

"הסקר מוכיח כי כחלק מהסדר רחב ומוסכם מוכן הציבור הדתי הלאומי להעלים עין או לקבל בהכנעה תופעות מסוימות של

82% מהציבור הדתי הלאומי מתנגדים לאישור תחבורה ציבורית בשבת

חילול שבת הכרחי, כדי לשמר את אופייה הכללי במרחב הציבורי", אמר ד"ר ליברמן לאתר "כיפה".

ממצא מעניין נוסף העולה מהסקר הוא ש-35% מהציבור הדתי הלאומי תומכים ביוזמה של שר הפנים, אריה דרעי מש"ס, להסדרת השבת במרחב הציבורי. 33% מתנגדים ליוזמה של דרעי.

מהנתונים עולה כי יש קשר ישיר בין קבוצת הגיל שאליה משתייכים הנשאלים למידת הפשרנות שלהם בנוגע לשבת. נשאלים בקבוצת הגיל הצעירה (מגיל 16 עד 30) גילו את הנכונות הגבוהה ביותר לפשרות. נשאלים המשתייכים לקבוצת הגיל המבוגרת ביותר (51 +) היו הפחות גמישים מכולם.

בתגובה על ממצאי הסקר אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "הנתונים מצביעים על תקווה לשינוי מדיניות בעתיד ומוסיפים ביסוס לשיתוף הפעולה המתרקם בין ארגונים במגזר הציוני הדתי לארגוני חופש דת וחברה אזרחית. אופטימיות זו מבוססת על פילוח הממצאים מבחינת הגילאים ועל הנתון הברור שלפיו בקרב הדור הצעיר של הציונות הדתית קיימות פתיחות ונכונות רבה יותר לפשרות ולשינויים מאשר בקרב הדור המבוגר, וכן על קיומה של חטיבה משמעותית בקרב המגזר הציוני הדתי המוכנה כבר עתה להסכמות חדשות".
 

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?