שירות משותף

איזנקוט חתם: חייל דתי יוכל להימנע מפעילות עם חיילות

פקודה חדשה, המסדירה את השירות ביחידות מעורבות, מאפשרת לחיילים דתיים לבקש מראש לא להשתתף באירועים שבהם יש שירה של נשים וקובעת כי במגורים ובמתקנים בבסיסים תהיה הפרדה בין גברים לנשים

חיילות בגדוד חי''ר. צילום: Israel Defense Forces, Wikipediaחיילות בגדוד חי''ר (צילום אילוסטרציה). צילום: Israel Defense Forces, Wikipedia

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, אישר אתמול פקודה חדשה המתייחסת לשילוב חיילים דתיים בצבא. לפי הפקודה החדשה, פקודת השירות המשותף, חיילים דתיים יוכלו להימנע מפעילות משותפת עם חיילות, אם פעילות זו גורמת להם תחושת פגיעה.

לדוגמה, חייל דתי יוכל להימנע מנסיעה משותפת ברכב עם חיילות. חיילים דתיים יוכלו גם שלא להשתתף בפעילות הווי ופנאי, שאינה טקס רשמי, אם יבקש אישור מיוחד ממפקדיו ויסביר מדוע פעילות זו פוגעת ברגשותיו הדתיים. חייל יוכל שלא לצאת לנופש, לדוגמה, באישור מפקדיו. אם חייל ישוחרר מפעילות מסיבה זו, תוצע לו פעילות חלופית. הוא לא יישלח לתורנות או למשימת שמירה בזמן הפעילות.

הפקודה החדשה, מדווח "ידיעות אחרונות" מתייחסת גם לסוגיה של שירת נשים. הפקודה קובעת שחיילים חייבים

בפעילויות ובאימונים שבהם יש מגע פיזי בין חיילים – חייל דתי יוכל לדרוש שרק גבר ידריך אותו

להשתתף באירועים רשמיים ובטקסים ממלכתיים, גם אם הם חשים שמרכיבים באירוע פוגעים באורחות חייהם.

הפקודה מתייחסת גם לשירות בגדודים קרביים שבהם משרתות לוחמות. היא קובעת שכל חייל יישאל לפני שיבוצו אם הוא מנוע מגיוס לגדוד מעורב, מפני שהוא מקיים אורח חיים דתי. היא קובעת, למשל, שבפעילויות ובאימונים שבהם יש מגע פיזי בין חיילים – חייל דתי יוכל לדרוש שרק גבר ידריך אותו.

נקבע גם שבכל בסיס יהיו מגורים נפרדים לגברים ולנשים. במקרה שבני שני המינים יגורו במבנה משותף, תהיה בו הפרדה בין האגפים, שלכל אחד מהם תהיה כניסה נפרדת. גם בבריכות ובמתקני ספורט בבסיסי צה"ל תהיה הפרדה בין גברים לנשים.

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?