הדרה בלב תל אביב

לרגל יום הכיפורים: מופע ללא נשים בכיכר רבין

במופע "מרימים לכיפור" ישתתפו שמונה זמרים גברים, אך אף לא זמרת אחת. עיריית תל אביב אישרה את המופע, אבל לא נתנה לו חסות

חברות להקת טרנטינה רעולות פנים בהופעה במחאה על הדרת נשים. צילום: ישראל חופשיתחברות להקת טרנטינה רעולות פנים בהופעה במחאה על הדרת נשים (צילום אילוסטרציה). צילום: ישראל חופשית

לקראת יום כיפור יתקיים בכיכר רבין בתל אביב מופע, תחת הכותרת "מרימים לכיפור". במופע ישתתפו שמונה זמרים, כולם גברים. את המופע מפיקה חברת עזריאלי הפקות והמפיק המוזיקלי שלו הוא אסף אמדורסקי. בכרזה שהפיצו המארגנים מצוין שמה של אשה אחת – קורין גדעון – ונכתב כי היא תנחה את האירוע. גדעון, מגישת תוכנית הריאליטי "האח הגדול", אמרה ל"הארץ" כי אין לה כל קשר למופע.

"אירועי תרבות שמדירים נשים לא לגיטימיים במרחב הציבורי בישראל", אמר חבר מועצת העיר תל אביב ומנכ"ל תנועת ישראל חופשית, מיקי גיצין. "הניסיון של המארגנים להציג חזות וז'רגון עדכניים לא מכסה על העובדה שיש פה הדרת נשים מובהקת, שמונעת מנשים לשיר במרחב הציבורי בכיכר המרכזית בתל אביב. אין שום תפיסה דתית או חברתית שיכולה להעניק לגיטימציה לאירוע שכזה".

מעיריית תל אביב נמסר: "העירייה אינה משתתפת ואינה משתפת פעולה עם העצרת, לאור הדרת הנשים המתקיימת במסגרתה. אנו מתקשים להבין כיצד עצרת המתיימרת לקדם קירוב לבבות מתיישבת עם הדרת נשים".

מיקי גיצין: יש פה הדרת נשים מובהקת, שמונעת מנשים לשיר במרחב הציבורי בכיכר המרכזית בתל אביב

אמדורסקי אמר כי לא הוא הרכיב את רשימת האמנים. "אמנם אני המנהל המוזיקלי והמפיק המוזיקלי של הערב, אבל אני לא זה שקבע את הרשימה של המופיעים שם", אמר אמדורסקי. לדבריו, "מי שמממן את האירוע זה אדם דתי ויש לו את השיקולים שלו ואני מכבד אותם. אני עובד עם כל מיני מגזרים. אני עובד עם נשים, גברים, דתיים, חילונים, הומואים, לסביות, המגזר הערבי, המגזר החרדי. אין לי עניין להכתיב לאחרים את הצורה שבה הם רוצים לעשות את הדברים. אני רק בא לעשות את זה יפה, לייפות את המוזיקה. לזה אני לוהקתי".

שירי רווה, מנהלת יחסי הציבור של האירוע, מסרה: "מדובר בעצרת שירה ואחדות לעם ישראל. האמנים המשתתפים נבחרו בקפידה לקהל, ללא שום ניסיון לעורר אפליה מסוימת. את האירוע תנחה מנחה. אין פה שום עניין של הדרה נשית, אלא נטו בחירה מוזיקלית לקהל".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?