כפייה חילונית?

עובדים דתיים בנמל חיפה: דורשים שנעבוד בשבת

מנכ"ל חדו"ש: "אנחנו רואים בדאגה רבה את הפרסומים על הפעלת לחצים בלתי ראויים ובלתי חוקיים על עובדים מסורתיים בנמל חיפה לעבוד בשבת"

נמל חיפה. צילום: Ariel Warhaftig, wikipediaנמל חיפה. צילום: Ariel Warhaftig, wikipedia

עובדים בנמל חיפה מתלוננים כי הנהלת הנמל מתנכלת לשומרי השבת שביניהם, דורשת מהם להיות זמינים לעבוד בשבת ומעכבת קידום והשתלמויות לאלה שמסרבים לעבוד בשבת. אתר "בחדרי חרדים" טוען שאפליית שומרי שבת מתחילה כבר בשלב הקבלה לעבודה. הנמל פועל גם בשבת, על פי היתר חוקי, ומועמדים המצהירים כי הם דתיים או שומרי שבת נדחים על הסף.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "אנחנו רואים בדאגה רבה את הפרסומים על הפעלת לחצים בלתי ראויים ובלתי חוקיים על עובדים מסורתיים שומרי שבת בנמל חיפה לעבוד בשבת, וקוראים לבדוק באופן מעמיק ודחוף את העובדות והנהלים בנמל חיפה. חדו"ש נאבקת להגן על חופש הדת והחופש מדת, ומאמינה שהמפתח לשמירת שבת כיום המנוחה בישראל היא מציאת איזונים הולמים בין צורכי החיים, החברה והכלכלה לבין התחשבות מרבית באורחות חייהם של עובדים דתיים. דווקא מקומות עבודה גדולים כמו נמל חיפה הם המסגרות שבהן איזונים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי מיטבי, כיוון שבקרב העובדים הרבים בנמל ניתן ליצור תורנויות אשר יתחשבו, ללא כל פגיעה ולחצים פסולים, בעובדים אשר מטעמי מסורת דתית אינם עובדים בשבת, לבין עובדים אחרים אשר יוכלו לתחזק ולהפעיל את העבודות הדרושות בשבת ללא פגיעה במצפונם ובגישתם לדת ולמסורת".

לטענת העובדים, מועמדים המצהירים כי הם דתיים או שומרי שבת נדחים על הסף

אתר "דבר ראשון" מציין שעובדים בנמל שביקשו שלא לעבוד בשבת, נדרשו למלא תצהיר שבו הם מבהירים כי הם שומרי מצוות, אינם נוסעים ואינם עובדים בשבת ומקפידים על דיני כשרות "בבית ומחוצה לו". על התצהיר יש לחתום בנוכחות עורך דין והעובד שומר השבת אף נאלץ להביא אישור לשמירת שבת מרב במועצה הדתית במקום מגוריו.

רועי לחמנוביץ, מנכ״ל הקואליציה לשבת שוויון, מסר: ״הדרישה ליום מנוחה שבועי עם המשפחה היא זכות בסיסית והומנית של כל אדם – דתי וחילוני כאחד. ההתנהלות של נמל חיפה כפי שנחשפה היא עדות נוספת למדיניות הולכת ומתרחבת בחברה הישראלית, שבה הופך יום השבת ליום נוסף ככל ימות השבוע. מדיניות זו מונעת מתאוות בצע למקסום רווחים על גבם של העובדים השכירים".

מנמל חיפה נמסר בתגובה: "נמל חיפה כלול בסטטוס קוו של התחבורה בחיפה בעניין עבודת שבת וחג. חברת נמל חיפה צמצמה בשנים האחרונות את עבודת השבת והחג בצורה ניכרת ביותר, פרט למקרים יוצאי דופן.

"במסגרת רענון המידע לגבי זמינות העובדים לעבודה נוספת, פירוט מגבלות רפואיות וכו׳, פנינו לעובדים לקבלת הצהרה מסודרת גם בעניין שמירת השבת... טענות לגבי אי קידום או פגיעה בעובדים שומרי שבת הן שקריות ואנו דוחים אותו מכל וכל".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

לידיעה ב"דבר ראשון"איך תוכל לפעול?