לומדות בבית

עשרות תלמידות ספרדיות לא התקבלו לסמינרים חרדיים

בירושלים לא התקבלו כ-30 תלמידות לסמינרים של בית יעקב. עשרות תלמידות במודיעין עילית ובבני ברק במצב דומה

יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון 22.06.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי, בוויכוח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

חמישה סמינרים של רשת בית יעקב בירושלים מסרבים לקבל כ-30 תלמידות בכיתה ט', שרובן ממוצא ספרדי. כך נותרו התלמידות בבית, שלושה שבועות לאחר פתיחתה של שנת הלימודים.

לפי "הארץ", העימות בין מנהלי הרשת החרדית למשרד החינוך גלש השנה לעימות בין ש"ס לדגל התורה. עורך הדין יואב ללום מארגון "נוער כהלכה" אמר כי מלבד תלמידות הסמינרים בירושלים, 15 תלמידות שאמורות היו להתחיל את הלימודים בכיתה א' בבתי ספר יסודיים בעיר נדחו על רקע עדתי. ביישובים אחרים, ובהם מודיעין עילית ובני ברק, יש עשרות תלמידות במצב דומה.

ללום, שמאיים בהגשת עתירה לבג"ץ נגד עיריית ירושלים ועיריית מודיעין עילית, אמר כי 16 מתלמידות כיתה ט' שובצו בסמינרים בהחלטה רשמית של עיריית ירושלים או של משרד החינוך, אך הסמינרים עומדים בסירובם לקבלן. מנהליהם מגדירים את ההחלטות "התערבות בוטה" בנעשה במוסדות החרדיים.

שלשום התכנסו מנהלי הסמינרים בבני ברק לכינוס חירום, בגיבוי חברי הכנסת מסיעת דגל התורה משה גפני, אורי מקלב ויעקב

מנהלי סמינרים אומרים כי החלטות משרד החינוך ועיריית ירושלים הן התערבות בוטה במוסדות החרדיים

אשר. ביטאון דגל התורה, "יתד נאמן", פרסם מכתב בשם המנהיגים הליטאים, הרבנים אהרן לייב שטיינמן וחיים קנייבסקי, נגד מאמצי משרד החינוך לכפות על סמינרים של בית יעקב לקבל את התלמידות.

באיגוד הסמינרים קובלים על כך שצביקה כהן, יו"ר סיעת ש"ס במועצת העיר ירושלים, תומך במהלכי משרד החינוך ומנהל משא ומתן "כוחני" עם המנהלים. צמרת ש"ס תומכת בכהן, השוהה כעת בחו"ל. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר אתמול לרדיו מורשת: "הרב כהן הוא נציגם ושלוחם הנאמן של מועצת חכמי התורה, ומקבל גיבוי מלא מנשיאה וממני".

סמינרים חרדיים אשכנזיים מנסים זה שנים להדוף לחצים המופעלים עליהם לקלוט מספר גדול יותר של תלמידות ספרדיות. בשנה שעברה הגיעה המחלוקת בעניין באלעד לבית המשפט. בית המשפט קיבל את טיעוני משרד החינוך והורה למוסד לימודי בעיר לקבל בנות ממוצא ספרדי.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?