חתונה כפולה

רבנים מחתנים פסולי חיתון וגובים אלפי שקלים

רבנים המורשים לערוך חופה וקידושין מטעם הרבנות הראשית משיאים זוגות שבהם אחד מבני הזוג אינו מוכר כיהודי בטקס על פי כל כללי ההלכה – בתמורה ל-2,000 עד 3,000 שקל

טקס נישואים. צילום: Jason Hutchens, wikipediaטקס נישואים (צילום אילוסטרציה). צילום: Jason Hutchens, wikipedia

רבנים ששמם מופיע ברשימת הרבנים המורשים לערוך טקסי נישואים מטעם הרבנות הראשית משיאים גם זוגות פסולי חיתון – שבהם לפחות אחד מבני הזוג אינו מוכר כיהודי. טקסים אלה נערכים בניגוד לחוק, והרבנים גובים אלפי שקלים מכל זוג.

"לאחרונה הייתי בחתונה של אחת החברות שלי, שנישאה בחתונה אזרחית בחו"ל – ועשתה פה בארץ אירוע נוסף, עם טקס חופה פיקטיבי", אמרה א' לחדשות 2. "הרבה מהחברות שלי שהן או בני הזוג שלהן לא מוכרים כיהודים עשו את זה – ומגיע רב שלוקח משהו כמו 2,000 שקל על הטקס".

לדבריה, שמותיהם של הרבנים עוברים מפה לאוזן בין זוגות שבהם אחד מבני הזוג אינו מוכר כיהודי על פי ההלכה. הרבנים מנצלים את רצונם של בני הזוג בחופה דומה לזאת שעורכים חבריהם היהודים, כמקור לתוספת הכנסה. "רבנים עושים מזה מסחרה, ממש עושים מזה עסק – ולא מעניינים אותם ממש חוקי הדת", אמרה א'.

התופעה נפוצה בעיקר בקרב עולים מברית המועצות לשעבר, שרבים מהם אינם מוכרים כיהודים. זוגות אלה מתחתנים בחתונה

רבנים עושים מזה מסחרה, ממש עושים מזה עסק – ולא מעניינים אותם ממש חוקי הדת

אזרחית בחו"ל, אך לא מעטים מהם מעוניינים גם בחתונה יהודית כשרה ופונים לרבנים שמסכימים להשיא אותם. ס' – שבת זוגו אינה מוכרת כיהודייה – התחתן בחתונה אזרחית בחו"ל וכעבור חודשיים ערך טקס חתונה פיקטיבי בארץ. לדבריו, הרב שערך את הטקס דרש 3,000 שקל.

שני רבנים המורשים לערוך חופה וקידושין מטעם הרבנות הראשית הודו שהם עוברים על החוק וסיפרו כמה כסף הם דורשים בעד השירות. "אני רב מאושר מטעם הרבנות הראשית לישראל", סיפר אחד מהם. "אני עורך חופות כדת וכדין על פי ההלכה ופונים אלי גם זוגות שאחד מהם לא מוכר כיהודי, שרוצים טקס כזה. אני עושה את זה למרות שזה סיכון של המשרה שלי ואסור שהרבנות תתפוס אותי על כזה דבר. אני מסכן פה את כל הקריירה". לדבריו, הוא גובה 3,000 שקל על השירות.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "הדברים נשמעים חמורים. המקרים ייבדקו ויטופלו".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?