מאבק בכל פינה

מרכז מסחרי באשדוד, בריכה בצפת: מפת מאבקי השבת

ביבנה עומדת גלידרייה במוקד המאבק על פתיחת עסקים בשבת, בתל אביב ממתינים לוועדת מנכ"לים ובבת ים מנסים נציגי ש"ס למנוע קיום משחקי כדורגל בשבת

חרדים קיצונים ממאה שערים מפגינים כנגד מסעדות ובתי קפה בירושלים הפתוחים בשבת ומוכרים חמץ בפסח 26042016 צילום יונתן סינדל פלאש 90חרדים קיצונים ממאה שערים מפגינים נגד מסעדות ובתי קפה בירושלים הפתוחים בשבת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בדרום ירושלים פועל בשבת מתחם הקולנוע והבידור יס פלאנט, שנפתח לפני כשנה, ובמרחק לא רב ממנו פועל זה ארבע שנים מתחם התחנה הראשונה ובו מסעדות, בתי קפה וחנויות שפועלים בשבת. למרות מחאת החרדים, גם קולנוע לב סמדר והסינמטק פתוחים בשבת. בשנים האחרונות נפתחו במרכז העיר כמה בתי קפה ומסעדות, ובכלל זה בית הקפה עלמה בגן העצמאות.

החרדים בירושלים נאבקים נגד פתיחה של בתי עסק נוספים בשבת. במוקד המאבק בעיר עומדים כיום שמונה מרכולים, שהעירייה החליטה לפעול לסגירתם, וכן פעילויות תרבות של המינהלים הקהילתיים, כמו הקרנת סרטים בקרית היובל. מוקדי המאבק בירושלים תוארו ב"הארץ" במסגרת מיפוי של מאבקי השבת בכל המדינה.

באשדוד, לדוגמה, פועל בשבתות המרכז המסחרי "ביג פאשן", למרות עצרת תפילה המונית בהשתתפות אלפי חרדים בשנה שעברה. תושב העיר, איש חסידות בעלז, אמר שהוא וחבריו מאוכזבים מכך שחברי מועצת העיר החרדים לא איימו להתפטר מהקואליציה בגלל פתיחת המרכז המסחרי.

הבעלים של גלידה גולדה במרכז המסחרי רוגובין ביבנה נאבק זה כשנה בניסיונות של העירייה לסגור את בית העסק. העירייה הטילה קנסות על הבעלים, אילן כהן, ובנובמבר פתחה בהליך משפטי לסגירת הגלידרייה. תושבי יבנה החילונים נוקטים צעדי מחאה ובאים לקנות את הגלידה של כהן בשבת.

בבת ים החליטה מועצת העיר, שבה יש לש"ס כוח רב, כי אם אמיר כבירי, בעליה של קבוצת הכדורגל הפועל תל אביב,

בחיפה הצליח אריה בליטנטל, חבר מועצה מיהדות התורה, למנוע את פתיחת קניון חיפה בשבתות

יממש את תוכניתו לבנות אצטדיון חדש בעיר, הוא לא יפעל בשבתות ובחגים. קטי פיאסצקי־מורג ממרצ, אחת המתנגדות היחידות להחלטה, כתבה בדף הפייסבוק שלה: "לא ייתכן שבעיר חילונית ימנעו לשחק כדורגל בשבת ולצפות בכדורגל בשבת. אני מקווה שאוהדי כל הקבוצות לא יעברו על כך בשתיקה".

בתל אביב ממתינים להחלטתה של ועדת מנכ"לים שמונתה לאחרונה, שאמורה להכריע בגורלו של חוק העזר העירוני המתיר פתיחה של כ-160 עסקים בשבת. בית במשפט העליון קיבל ערעור שהגישו בעלי מכולות בעיר, שטענו שפתיחת מרכולים בשבת פוגעת בפרנסתם. שר הפנים לשעבר לא אישר חוק עזר עירוני שהתיר את פתיחתם של כ-300 מרכולים ופיצוציות ברחבי העיר.

סער אישר פתיחת עסקים בשבת בשלושה מתחמים – נמל יפו, נמל תל אביב ומתחם התחנה. ועדת המנכ"לים בוחנת חוק עזר מצומצם שקיבלה העירייה, שמתיר את פתיחתם של כ-160 עסקים בלבד בימי המנוחה. לפי "הארץ", סביר שהעניין יוכרע בסופו של דבר בבית המשפט.

מאבקי שבת נוספים מתנהלים בכפר סבא, שם נפתח לאחרונה מרכז הבילוי והקניות "אושילנד" שאמור לפעול גם בשבתות; בנתניה סביב מרכז המדע, החלל והתרבות פלנתניה; בטבריה ובצפת עומדים במוקד המאבק מתחמי ספורט, ובעיקר בריכות, שפתוחים בימי שבת; בחיפה הצליח לפני כשנתיים אריה בליטנטל, חבר מועצת העיר מטעם יהדות התורה, למנוע את פתיחת קניון חיפה בשבתות.

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?