המשבר נדחה

שר הפנים דרעי: החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים

בג"ץ קבע כי המדינה תגיש את תשובתה לעתירה של עיריית תל אביב-יפו, הדורשת לאפשר פתיחת עסקים בשבת, תוגש בינואר 2016

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90חרדי בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בג"ץ קיבל אתמול את בקשת המדינה ודחה לינואר 2017 את מועד מתן תשובתה לעתירה נגד סגירת עסקים בשבת. הפרקליטות נדרשת להגיש לבג"ץ תשובה לעתירה של עיריית תל אביב-יפו, שהוגשה ביוני 2015 לאחר ששר הפנים לשעבר, גדעון סער, לא אימץ תיקון לחוק עזר שקיבלה העירייה, שאיפשר פתיחת בתי עסק בשבת.

דחיית מועד ההגשה של התשובה לבג"ץ תביא להורדת הלהבות בקואליציה בסוגיית השבת, למרות המשבר הפוליטי שפרץ השבוע סביב עבודות הרכבת בשבת.

שר הפנים, יו"ר ש"ס אריה דרעי, הפתיע אתמול וביטא פתיחות בנוגע לפתיחת עסקים בשבת. "בסופו של דבר החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים. אנחנו לא נאכוף על אף אחד מה לעשות", אמר דרעי בראיון לתחנת הרדיו החרדית קול ברמה. "צריכים

דרעי: אנו חיים בתוך מדינה חילונית, אמנם יהודית – אבל חילונית

גם לזכור שיש לדאוג לחינוך שלנו, ולזכויות של הציבור שלנו. אנו חיים בתוך מדינה חילונית, אמנם יהודית – אבל חילונית".

דרעי הוסיף כי שוחח שלשום בלילה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "היחסים לא נפגעו", הבהיר. "נתניהו היה מופתע מהסיפור של הרכבת (הפסקת עבודות התשתית בשבת שעברה). זה לא איזה משבר מתוכנן". לדבריו, ראשי הסיעות החרדיות אינם מעוניינים לחולל משבר.

בידיעה ב"TheMarker" נכתב כי מכיוון שלמדינה ניתנה ארכה להגשת תשובתה לבג"ץ, ועדת המנכ"לים העוסקת בהיתרי עבודה בשבת בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, לא תמהר לגבש את מסקנותיה. הוועדה היתה אמורה להגיש מסקנות ביום ראשון הקרוב. ההמלצות יוגשו ככל הנראה רק לקראת המועד האחרון שיאפשר בג"ץ למתן תשובת הממשלה.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?