סגירה או אי התערבות

דרעי מציע: כל המרכולים בתל אביב ייסגרו בשבת

במשרד הפנים מכינים טיוטה להחלטת ממשלה, שנועדה לבטל את חוק העזר שאישרה עיריית תל אביב. חוק העזר מתיר לכ-160 בתי עסק לפעול בשבתות ומאפשר פעילות של שלושה מתחמי בילוי גדולים

יו''ר שס אריה דרעי בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה 28.08.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש"ס, אריה דרעי, בעצרת לזכר הרב עובדיה יוסף בבנייני האומה. צילום: פלאש 90

שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, מנסה לטרפד את המלצותיה של ועדה מקצועית שבחנה את חוק העזר של עיריית תל אביב-יפו, המתיר פתיחת עסקים בשבת. דרעי מקדם החלטה שתאסור על פתיחת בתי עסק בלב תל אביב, כולל פיצוציות ומרכולים. עם זאת, הוא מציע שהממשלה לא תתערב במדיניות העירייה, הנמנעת מאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה בשלושה מתחמי בילוי וקניות הפועלים בשבת – נמל יפו, נמל תל אביב ומתחם התחנה – וכן בחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

בלשכתו של דרעי הוכנה טיוטה להחלטת ממשלה, שתכריז על השבת יום מנוחה ותאסור באופן גורף פתיחת עסקים בשבת, כולל חנויות נוחות ומתחמי קניות. לפי ההצעה, סגירת בתי העסק בשבתות תעוגן בחקיקה ראשית. מקורות בש"ס אמרו כי סיכויי ההצעה לקבל את תמיכת הקואליציה נראים קלושים. ההצעה תוצא מן המגירה רק אם יתפתח משבר קואליציוני.

הוועדה המקצועית, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, תציע שלוש חלופות לפתרון המחלוקת המשפטית

מקור בש"ס אמר כי אשרור חוק העזר בממשלה פירושו פירוק הקואליציה

והפוליטית בעניין חוק העזר שאישרה עיריית תל אביב ב-2014: אשרור החוק העירוני, המתיר לכ-160 בתי עסק ברחבי העיר לפעול בשבת, בנוסף לפעילות בשלושת מתחמי הבילוי שהוזכרו לעיל; הפחתת מספר העסקים הפתוחים בשבת ב-20%; אישור לפתוח בשבת חנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק ואת שלושת מתחמי הקניות.

נגד החוק הוגשו ארבע עתירות והממשלה אמורה לקבוע את עמדתה בנושא לקראת הכרעה בבג"ץ, שאמורה להתקבל בחודשים הקרובים. ש"ס ויהדות התורה דוחות את שלוש ההצעות ודורשות כי לקראת ההכרעה בבית המשפט הממשלה תחליט לפסול את החוק התל אביבי.

לפי "הארץ", דרעי אמר בשיחות סגורות כי הוא מעדיף שהממשלה תפסול את החוק התל אביבי, אך הביע חשש מעימות בין הסיעות החרדיות לישראל ביתנו. גם אם הממשלה תגבש עמדה אחידה בסוגיה, נראה כי היא לא תתמוך באשרור חוק העזר העירוני של תל אביב כלשונו. לדברי מקור בש"ס, אשרור כזה פירושו "פירוק הקואליציה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?