אפליה פסולה

אשה תקבל אלפי שקלים ממקווה שלא איפשר לה לטבול

מקווה "חסדי טהרה" בחיפה מנע מדינה חזנוב לטבול לקראת חתונתה, מפני שבחרה בנישואים רפורמיים, וישלם לה פיצוי בסך 60 אלף שקל

מקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיהמקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיה

"מוסדות שבילי אור", המפעילה את מקווה "חסדי טהרה" בחיפה, תשלם לדינה חזנוב פיצוי של 60 אלף שקל. הסיבה: מחזנוב נמנעה הטבילה במקווה לקראת חתונתה. הבלנית ביקשה ממנה לפנות למקווה אחר, לאחר שחזנוב אמרה שהיא מתחתנת בנישואים רפורמיים. העמותה תשלם לחזנוב גם הוצאות משפט בסך 7,000 שקל.

בתביעה טענה חזנוב כי ההחלטה שלא לתת לה לטבול במקווה היא מקרה של אפליה על בסיס השקפה דתית. "הארץ" מציין שסכום הפיצויים נקבע לאחר ש"מוסדות שבילי אור", המפעילה מקוואות בשכונה חילונית בחיפה, לא הגישה כתב הגנה.

מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, אורלי ארז לחובסקי, אמרה: "פסק הדין הזה מעביר מסר

פסק הדין מעביר מסר ברור, שלפיו חל איסור להפלות את התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות במתן שירות ציבורי

ברור, שלפיו חל איסור להפלות את התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות במתן שירות ציבורי ושגורם המפלה בניגוד לחוק ייאלץ לשלם פיצוי משמעותי על כך. אנחנו מקוות שחוק המקוואות לא יעבור ונמשיך לפעול בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותנו כדי לעמוד על קיום זכויותיהן של התנועות לעשות שימוש שוויוני במשאבי הציבור".

חוק המקוואות, שהקואליציה מקדמת ביוזמתו של ח"כ משה גפני מיהדות התורה, יאפשר למועצות הדתיות למנוע ממתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים לטבול במקוואות ציבוריים. החוק נועד לעקוף את פסיקת בית המשפט העליון, שקבע לפני כמה חודשים כי איסור על טבילה של מתגיירים בגיור שאינו ממלכתי במקוואות ציבוריים הוא בגדר אפליה פסולה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?