חילול שבת סלקטיבי

הפוליטיקה שמאחורי השבת

קריאות הפוליטיקאים החרדים לפטר את שר התחבורה בגלל עבודות בשבת בתחנת הרכבת השלום היו רק חלק ממאבקי הכוח בין בנימין נתניהו לישראל כץ, כותב נחמיה שטרסלר ב"הארץ"

שר התחבורה, ישראל כץ. צילום: David Fainshtein, Jerusalem. wikipediaשר התחבורה, ישראל כץ. צילום: David Fainshtein, Jerusalem. wikipedia

דבריהם של חברי הכנסת החרדים, שטענו בלהט שהעבודות שנעשו בשבת האחרונה בתחנת הרכבת השלום בתל אביב הן חילול שבת חמור, שמחייב את הדחת שר התחבורה, ישראל כץ, גרמו לנחמיה שטרסלר לצחוק.

במאמר ב"הארץ" מספר שטרסלר כי היה עד לחילול שבת במלון דתי בטבריה, שם השתתף בדיון שהתקיים בשבת. הקהל שבא לשמוע את הדיון היה דתי וחרדי, אבל המלצרים שהגישו לנוכחים את ארוחת ערב השבת היו כולם יהודים. אחד מחבריו של שטרסלר לשולחן הסביר לו שהמלצרים עובדים כל השבוע במשמרות. אם אחת המשמרות "נופלת" בשבת, זה לא נחשב לחילול שבת. "הם הרי לא התכוונו, זה סידור העבודה שאשם", כותב שטרסלר.

העבודה מתחילה כשעה לפני כניסת השבת, אבל המשכורת משולמת על משמרת שלמה. כך נוהגים גם חזנים וזמרים – ששרים מזמור קטן לפני כניסת השבת, אבל מקבלים שכר על עבודתם בכל השבת. ליהדות, הוא מזכיר, יש עוד שיטות

אנשים דתיים עולים במעליות, עונים לטלפונים, משתמשים במקרר, מפעילים תאורה, והכל בשיטת ישראבלוף

לעקיפת איסור עבודה בשבת. "אנשים דתיים עולים במעליות, עונים לטלפונים, משתמשים במקרר, מפעילים תאורה, והכל בשיטת ישראבלוף".

מאחורי העבודות בשבת בתחנת הרכבת בתל אביב עומד גם סיפור פוליטי: שר התחבורה כץ רצה להפגין את כוחו ועצמאותו מול ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו. בפרשת השבת האחרונה, לדברי שטרסלר, כץ תימרן בין התחנפות לדתיים לזריקת תפוח האדמה הלוהט לחיקו של נתניהו, לבין עמידה על ביצוע העבודה בזמן הנכון, כדי למנוע נזקים כלכליים, פקקי תנועה ואובדן שעות עבודה.

ראש הממשלה, שניצל את ההזדמנות כדי להאשים את כץ בהטעיית החרדים ובסיכון הקואליציה, וקיווה כי החרדים יביאו לפיטוריו של שר התחבורה כפי שגרמו לפיטוריה של שולמית אלוני ממשרד החינוך בממשלת רבין, הפסיד נקודות. כץ אינו אלוני והליכוד אינו מרצ, מדגיש שטרסלר. גם החרדים יודעים שאין להם מספיק כוח כדי לפטר שר בליכוד. לבטח לא את כץ.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?