רק בתל אביב

גרים קונסרבטיבים טובלים במקווה ציבורי בהדר יוסף

המקווה בתל אביב הוא היחיד המאפשר טבילה של גרים קונסרבטיבים, בניגוד לפסיקת בג"ץ המחייבת את כל המקוואות לקבל גרים של הזרמים הפלורליסטיים

יזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית בישראליזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית בישראל

למרות התנגדותן של המפלגות החרדיות, גרים שעברו גיור קונסרבטיבי טובלים במקוואות ציבוריים כדי להשלים את התהליך. בפברואר האחרון קבע בג"ץ כי יש לאפשר לגרים רפורמים וקונסרבטיבים לטבול במקוואות ציבוריים. כדי לעקוף את הפסיקה יזם חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה את חוק המקוואות, שאושר בכנסת. החוק אמור להיכנס לתוקף בעוד שמונה חודשים.

הטבילה האחרונה במקווה ציבורי במסגרת גיור קונסרבטיבי היתה ביום רביעי שעבר. חברי בית הדין לגיור של התנועה הקונסרבטיבית ערכו במקווה הציבורי בשכונת הדר יוסף בתל אביב טקס טבילה לתינוק כבן חודשיים, שאומץ על ידי זוג הומואים. טקס דומה היה בסוף מאי, אז הטבילו הורים את שני ילדיהם, בני שבע ו-11. הילדים גוירו בגיור קונסרבטיבי לאחר שהתברר כי אמם אינה יהודייה.

בתנועה המסורתית (הקונסרבטיבית) אמרו לוואלה, כי "המקווה בתל אביב הוא היחיד שממלא אחר פסיקת בג"ץ". לדבריהם, מקוואות אחרים ברחבי הארץ מסרבים לאפשר טבילה של רפורמים וקונסרבטיבים.

יזהר הס: הרבנות הראשית, ככל רשות שלטונית אחרת, חייבת למלא את פסיקת בית המשפט העליון ולפתוח את המקוואות בפני יהודים מכל הזרמים

כל הליך גיור מחייב טבילה במקווה בסופו. טבילה לשם גיור חייבת להתבצע בנוכחות חברי בית הדין המבצע את הגיור.

"הרבנות הראשית, ככל רשות שלטונית אחרת, חייבת למלא את פסיקת בית המשפט העליון ולפתוח את המקוואות בפני יהודים מכל הזרמים", אומר עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית. "אלא שרק המקווה בהדר יוסף עושה זאת".

הס הוסיף, כי התנועה בראשותו תנקוט צעדים משפטיים נגד מקוואות שלא יאפשרו טבילה של גרים קונסרבטיבים ורפורמים. "אנו מודיעים ליושבי ראש המועצות הדתיות בכל מקום ואתר כי האחריות לקיום פסק הדין, ככתבו וכלשונו, היא שלהם", אמר. "אף גורם אינו מעל לחוק, לא הרבנים הראשיים ולא המועצות הדתיות".

במשא ומתן שנערך סביב "חוק המקוואות" הוסכם כי במקום המקוואות הציבוריים שייחסמו בפני המתגיירים הרפורמים והקונסרבטיבים תקים הסוכנות היהודית מקוואות חדשים שישרתו אותם בכמה ערים בישראל.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?