לא עמדו במכסה

בעזרת פייסבוק איתר אכ"א 4,000 משתמטים חרדים

אלפי צעירים הצהירו כי הם תלמידי ישיבה, אבל בבדיקה ברשתות חברתיות התברר שהם מנהלים אורח חיים חילוני. רובם קיבלו צווי גיוס

שוטרות עוצרות מפגין חרדי שהשתתפף בחסימת הכביש בכיכר השבת בירושלים במחאה על מעצר משתמטים חרדים 26012016 צילום פלאש 90שוטרות עוצרות מפגין חרדי שהשתתף בחסימת כביש בירושלים במחאה על מעצר משתמטים חרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

חיפוש בפייסבוק וברשתות חברתיות אחרות סייע לצה"ל לאתר אלפי צעירים חרדים שקיבלו פטור מגיוס, לאחר שטענו כי הם תלמידי ישיבות. מדובר בכ-4,000 צעירים המנהלים אורח חיים חילוני, אך מתחזים לחרדים כדי לקבל פטור מגיוס (מעמד "תורתו אומנותו").

הנתונים מתפרסמים שנה לאחר שצה"ל החמיר את אכיפת חוק שירות ביטחון, בעקבות תיקון שקיבלה הממשלה הקודמת כדי להגדיל את מספר החרדים המתגייסים לשירות צבאי.

בכיר באגף כוח אדם בצה"ל אמר ל-ynet, כי מדובר בצעירים בגיל 17 עד 24, שלא עמדו במכסת שעות הלימוד שמאפשרת לקבל פטור משירות צבאי. לפי החוק, צעיר המבקש דחיית גיוס נדרש ללמוד 45 שעות במוסד תורני מוכר, שנתון לפיקוח של משרד החינוך. הצבא החמיר את האכיפה בעניין זה באוגוסט 2015.

כדי לאתר את המשתמטים נקט צה"ל שיטות דומות לאלה שמאפשרות לאתר נערות המצהירות כי הן דתיות

בעקבות ביטול מעמדם כבני ישיבה, 4,000 הצעירים מחויבים בגיוס ולרובם כבר נשלחו צווי גיוס. חלקם אף החלו בשירות הצבאי. עם זאת, הבכיר אמר כי מאות מהצעירים ערערו על ההחלטה. אלה מהם שהוכיחו כי הם עומדים בקריטריונים להענקת מעמד של בן ישיבה קיבלו שוב פטור מגיוס.

כדי לאתר את הצעירים המשתמטים נקט צה"ל שיטות דומות לאלה שמאפשרות לאתר נערות המצהירות כי הן דתיות כדי שלא יגויסו. חיילים מאכ"א חיפשו בפייסבוק וברשתות חברתיות אחרות דפים של צעירים חרדים. התברר כי אלפים מהם יוצאים לחוף הים בלבוש חשוף, מגיעים למרכזי בילוי בסופי שבוע ומתרועעים עם צעירות. הפרטים על אורח החיים הזה עלו מתיעוד עצמי של הצעירים, שפורסם ברשתות חברתיות.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?