לא רוצים לכבול

מנכ"ל ביל"ו סנטר: "80% מהציבור רוצים לקנות בשבת"

בראיון לגבי גזית על רקע הדיונים על חוק השבת אמר מנחם מעודי, בעצמו חובש כיפה, כי 20% מהאוכלוסייה אינם יכולים לכפות את השבת על הרוב

קניון שרונים, צילום: Yoav F, flickrקניון שרונים, שפתוח בשבת (צילום אילוסטרציה). צילום: Yoav F, flickr

על רקע הדיונים סביב המתווה החדש של חוק השבת אמר היום מנחם מעודי, מנכ"ל מתחם הקניות ביל"ו סנטר, שפועל בשבת, כי "80% מהאוכלוסייה רוצים שופינג וחופש בשבת".

בראיון עם גבי גזית ברדיו ללא הפסקה הוסיף מעודי, בעצמו אדם דתי חובש כיפה: "מגיעים אלינו מחדרה עד באר שבע. החנויות אצלנו עובדות עצמאית, מעסיקות עובדים לא יהודים בשבת, וזה באחריותן ובטיפולן".

"אתה לא יכול לתת ל-20% מהאוכלוסייה שרוצים מדינת הלכה או שבת כהלכתה, לגרום עוול ל-80% מהאוכלוסייה שרוצים את היום החופשי הזה", הוסיף מעודי לפי "מעריב". "אנחנו לא רוצים לכבול אותם. תכף תעשה 'עירוב' סביב כל יישוב, תעשה מקוואות במרכזי יישובים ובוא נחזור למדינת הלכה".

לדבריו, הוא מתנגד לחוק שיכפה על בעלי עסקים לא לעבוד בשבת. "אי אפשר לכפות על ציבור כזה גדול את מה שרוצה

אני בעד לתת לרשות המקומית חופש להחליט מה יהיה בתחום שיפוטה, אבל אי אפשר לכפות הר כגיגית

מיעוט", אמר. "זה לא יילך, זה לא יעבוד. אני בעד הסכמה רחבה, אני בעד לדון בחוק, אני בעד למצוא את עמק השווה ולתת למרכזי הערים פתרון אחר, ולמרכזים מחוץ לערים פתרון אחר. אני בעד לתת לרשות המקומית חופש להחליט מה יהיה בתחום שיפוטה, אבל אי אפשר לכפות הר כגיגית".

לדבריו, בשכונות שבהן גרים דתיים וחרדים לא צריך להיות מסחר בשבת. "שיהיו להם המקוואות, וכל הצרכים שהם צריכים כדי לקיים את הקהילה שלהם, וזה בסדר ואני מפרגן להם".

עם זאת, מעודי ציין כי הטכנולוגיה מאפשרת לעשות בשבת דברים שלא היו אפשריים בעבר. "בעבר היה אסור להפעיל חשמל בשום דרך. היום יש שעון שבת שמדליק חשמל. הכל 'ישראבלוף', גם מעלית שבת ורב שנוסע לבית כנסת עם קלנועית זה 'ישראבלוף'".

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?