התנקשות בעתיד המדינה

חדו"ש: חוק הפטור מליבה הוא חוק אנטי-ציוני

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את החוק המבטל את חובת לימודי הליבה במוסדות חרדיים מתוקצבים

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש מיהדות התורה בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הצעת החוק לביטול חובת לימודי ליבה במוסדות החרדיים המתוקצבים אושרה היום בקריאה ראשונה בכנסת. כבר הבוקר התבצע מחטף והחוק אושר בוועדת החינוך של הכנסת. החוק שחייב לימודי ליבה בבתי ספר חרדיים התייחס למוסדות "הפטור", שבהם לומדים כ-55 אלף תלמידים.

החוק, מציין "TheMarker", לא התייחס לשאר המוסדות החרדיים, שבהם לומדים כ-350 אלף תלמידים. באותם מוסדות ממילא לא מלמדים לימודי ליבה באופן מלא.

בעקבות אישור החוק בוועדה אמר הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון: "המחטף להעברת החוק במהירות הבזק, שהחל כבר בימים הספורים שהוקצבו לתגובת הציבור לתזכיר הצעת החוק, התקיים אך ורק בגלל האיום של משה גפני וחבריו להפיל את הממשלה אם לא יועבר החוק לפני סיום מושב הכנסת השבוע. גפני הוכיח את רצינות האיומים שלו בעבר והממשלה כורעת ברך לפניו בלי למצמץ. הדבר היחיד שמעניין את הקואליציה עכשיו הוא להעביר את החוק במהירות, כחלק מן התשלום בעד קולות המפלגות החרדיות, בלא עניין או רצון להאזין לביקורות החריפות של כל מומחי הכלכלה והציבור הרחב, אשר אומרים את מה שהממשלה לא רוצה לשמוע: החוק מבשר פיגוע קטלני למשק הישראלי וחוסר אחריות לאומי".

הרב רגב: כל מומחי הכלכלה אומרים את מה שהממשלה לא רוצה לשמוע: החוק מבשר פיגוע קטלני למשק הישראלי וחוסר אחריות לאומי

בראיון ברשת ב' אמר רגב: "חברי הכנסת של הקואליציה ביצעו התנקשות קולקטיבית בעתידם של מדינת ישראל והמשק הישראלי. הממשלה הזאת אולי מגדירה את עצמה ממשלה לאומית, אבל היא העבירה חוק אנטי-ציוני. אם חברי הכנסת היו חברי דירקטוריון, אפשר היה לתבוע אותם על רשלנות מקצועית. אבל מכיוון שמדובר בכסף של המדינה ובכלכלה של המדינה, הם הרשו לעצמם למכור את עתידנו תמורת שלטון. מעניין אם בבית המרקחת הסמוך לכנסת נרשם אתמול ביקוש גבוה במיוחד של ח"כים לגלולות נגד בחילה".

רגב ציין עוד ש"חברי הכנסת הפכו בהצבעתם את הילדים החרדים לבני ערובה של המפלגות החרדיות. מכיוון שלא ילמדו ליבה, הם יתקשו ללמוד מקצוע ולעבוד ורבים מהם יישארו עניים ותלויים במערכת החרדית. זו המטרה העיקרית של החוק שהועבר וכל ח"כ שתמך בו ביצע אקט נפשע".

החוק לחיוב לימודי ליבה נחקק ב-2013 על ידי שר החינוך לשעבר, שי פירון, ושר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, אך הוא מעולם לא נאכף. בדיוני התקציב בסוף 2014 ביקשו פירון ולפיד לדחות את יישום החוק ל-2018 במסגרת חוק ההסדרים, כדי להעביר את האחריות ליישומו לממשלה הבאה. חוק ההסדרים לא אושר בשל הקדמת הבחירות.

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה ברשת ב'איך תוכל לפעול?