נשארים מעבר לגדר

חדו"ש על חוק המקוואות: נועד לסרס את בג"ץ

הכנסת אישרה את החוק שמאפשר לרבנות למנוע טבילה של גרים רפורמים וקונסרבטיבים

מקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיהמקווה (מילום אילוסטרציה). צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיה

חוק המקוואות, שמאפשר לרבנות הראשית ולמועצות דתיות למנוע טבילה של גרים רפורמים וקונסרבטיבים, אושר אתמול בקריאה שלישית בכנסת. החוק גם מאפשר למנוע טבילה לצורך גיור אורתודוקסי, שנעשה על פי ההלכה אך לא על ידי גוף המקובל על מערך הגיור הממלכתי.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "חוק המקוואות נועד לסכל ולסרס את החלטת בג"ץ, אשר הורה למדינה לאפשר טבילת גרים לא אורתודוקסים במקוואות המופעלים במימון ציבורי. החוק משמש נשק בידי הפוליטיקאים החרדים במאבקם ביהדות הלא-אורתודוקסית. למרבה הצער, שותפיהם הקואליציוניים נכנעו והסכימו לכרסום בשלטון החוק ולסטירת הלחי ליהדות התפוצות. עם זאת", אמר רגב, "בלט לטובה היועץ המשפטי לממשלה, אשר הבהיר כי יתנגד לחקיקה כל עוד לא קיימת אלטרנטיבה לטבילת הגרים הלא-אורתודוקסים".

רגב תיאר את ההסכם בין הקואליציה לסוכנות היהודית, שלפיו ייבנו שניים עד ארבעה מקוואות שישרתו את הזרמים הלא-אורתודוקסיים, כבעייתי ביותר. לדבריו, "חבל שהסוכנות היהודית מסכימה לשחק את המשחק הפוליטי המכוער של המפלגות החרדיות ושותפיהן, אשר בפועל מחרים את היהדות הלא-אורתודוקסית, המהווה רוב ביהדות העולם, ומציע לה פתרונות 'מעבר לגדר'".

יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, אמר בעקבות ההצבעה בכנסת: "החוק, שאינו מציע כל פתרון לזרמים הלא-אורתודוקסיים, עוקף את פסיקת בג"ץ. חבל שהחוק אושר לפני שהובטח פתרון כזה".

בדיון בכנסת אמרה ח"כ עליזה לביא מיש עתיד: "זו פעם ראשונה שמקווה, שהוא מקום של טהרה, הופך למקום של הדרה. אנחנו רואים כאן אפליה בחקיקה ראשית. נפגעים נוספים הם כמובן אחינו ואחיותינו מיהדות התפוצות. הם פעם נוספת מקבלים את

מנכ"ל חדו"ש: החוק משמש נשק בידי הפוליטיקאים החרדים במאבקם ביהדות הלא-אורתודוקסית

המסר המלבב הבא: מדינת ישראל לא סופרת אתכם".

nrg מציין שח"כ קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני אמרה: "זהו חוק מביש ומבזה. חוק אנטי-יהודי. האנשים שמביאים אלינו את החוק הזה נלחמים נגד אחדותנו. לא נוכל להניח להם להתנהג כמו הקנאים במצדה. חוק המקוואות יאפשר לרשויות שלטון להפלות בין מתגיירי מערך הגיור הממשלתי למתגיירים בקהילות רפורמיות וקונסרבטיביות, בניגוד גמור לעקרון השוויון, לחוק ההפליה באיסור כניסה למקומות ציבוריים ולקביעת בית המשפט העליון".

יוזם החוק, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, טען כי החוק אינו מפלה. "כל אדם רשאי על פי החוק הזה לבוא ולטבול במקווה, וכל הדיבורים פה שמדובר על סלקציה הם אמירות סרק", אמר גפני. "היתה הפרה של הסטטוס קוו על ידי בג"ץ, ביקשנו לא להפר את הסטטוס קוו. לרפורמים בארצות הברית אין אפילו מקווה אחד, פתאום הם צריכים פה מקווה. החוק בא למנוע מהרפורמים לקבל את הלגיטימציה הזו מהדלת האחורית".

"הארץ" מציין כי גפני יזם את חוק המקוואות כדי לעקוף פסק דין שנתן בג"ץ בפברואר. בג"ץ קבע שמניעת טבילה במקוואות ציבוריים מגרים שעברו גיור רפורמי או קונסרבטיבי היא נוהג מפלה ובלתי חוקי. הסוכנות היהודית אמנם הסכימה להקים מקוואות שישרתו את הזרמים הלא-אורתודוקסיים, ומשרד האוצר היה אמור להעביר לסוכנות 10 מיליון שקלים לצורך זה, אבל עד כה המימון לא הגיע לידי הסוכנות.

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?