מאבק על נפש המדינה

האם הוכרזה מלחמת התרבות?

דבריו המקוממים של הרב יגאל לוינשטיין נגד הומוסקסואלים היו רק פרט אחד במאבק כולל שהכריזו רבנים מזרם החרד"לי על אופיה של ישראל, כותב ד"ר שוקי פרידמן ב"הארץ"

דתיים גאים במצעד הגאווה בתל אביב, 2010. צילום: דוג'רית, ויקיפדיהדתיים גאים במצעד הגאווה בתל אביב, 2010 (צילום אילוסטרציה). צילום: דוג'רית, ויקיפדיה

כנס ציון וירושלים, שבו אמר הרב יגאל לוינשטיין כי הומוסקסואלים הם סוטים, היה מעין יריית פתיחה במלחמה על אופיה של ישראל, כותב ד"ר שוקי פרידמן ב"הארץ". לדבריו, המלחמה מתנהלת בין ארגונים המקדמים פלורליזם דתי וערכים ליברליים לרבנים וארגונים חרדיים־לאומיים.

אנשי הצד החרד"לי במלחמת התרבות הזאת מבקשים להשליט במיינסטרים הישראלי גרסה חרדית־קיצונית של היהדות, תוך שלילת ערכים ליברליים. הזרם החרד"לי נאבק בארגונים פלורליסטיים, שמקבלים מימון מארגונים יהודיים פלורליסטיים בארצות הברית ומציעים אלטרנטיבה למונופול של הרבנות הראשית על שירותי הדת.

דברים שאמרו בכנס ציון וירושלים הרב לוינשטיין, הרב מרדכי שטרנברג, הרב שלמה אבינר ואחרים מסמנים את קו החזית במלחמת התרבות, כותב פרידמן: שלילת כל אלטרנטיבה ליהדות מלבד זו האורתודוקסית־החרדית; מאבק בגורמים אורתודוקסיים מתונים ובזרמים הפלורליסטיים הפועלים בישראל. רבנים

האם ישראל תהיה מדינה יהודית בעלת אופי ליברלי ופלורליסטי, או מדינה יהודית עם דמוקרטיה פורמלית, שבה ערכים ליברליים מוקצים מחמת המיאוס

מהזרם החרד"לי, לדבריו, נאבקים נגד הפמיניזם, התרבות הישראלית העכשווית והקהילה הלהט"בית ומקדמים את "קדושת" הצבא ואת ערכי המשפחה.

למאבק שהם מנהלים יש השפעה חיצונית והשפעה פנימית. בזירה החיצונית עלול להיות לו מחיר אסטרטגי, שכן הוא מוביל לנתק בין יהודי ארצות הברית – שרובים משתייכים לזרמים הלא־אורתודוקסיים, שאינם מוכרים בישראל. נתק עם יהודי ארה"ב עלול להשפיע לרעה על התמיכה של ארה"ב בישראל.

פרידמן, מנהל "מרכז לאום, דת ומדינה" במכון הישראלי לדמוקרטיה ומרצה למשפטים במרכז האקדמי "פרס", מוסיף: "בזירה הפנים־ישראלית מדובר במאבק על נפשה של המדינה: האם ישראל תהיה מדינה יהודית ודמוקרטית, בעלת אופי ליברלי ופלורליסטי, או מדינה יהודית ודמוקרטית עם דמוקרטיה פורמלית, שבה ערכים ליברליים מוקצים מחמת המיאוס. האם בציבוריות שלה ישלטו שמרנות דתית וגרסה חרדית של היהדות".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?