נושק לאי חוקיות

פנייה לרשות השידור: הסירו פרסום לחתונה קונסרבטיבית

התנועה למדינה יהודית דורשת להפסיק את שידור הקמפיין "חתונה שווה", בטענה שיש בו הטעיה של הציבור

חתונה ישראלית. צילום: עומרי קרן לפידותחתונה ישראלית (צילום אילוסטרציה). צילום: עומרי קרן לפידות

התנועה למדינה יהודית, גוף של משפטנים הפועל לחיזוק אופיה היהודי של ישראל, דורשת מרשות השידור להסיר פרסומת המעודדת זוגות צעירים להינשא בחתונה קונסרבטיבית.

בפרסומת ל"חתונה שווה", המשודרת בכמה תחנות רדיו, נאמר כי בחתונות נערך טקס "יהודי, מסורתי ומכבד". התנועה למדינה יהודית טוענת כי מהפרסומת לא מובן שהחתונות אינן מוכרות חוקית בישראל ולכן יש בהן הטעיה מפורשת של הציבור. אתר "כיפה" מציין שבתשדירי הפרסומת נאמר שהטקס אינו מוכר על ידי משרד הפנים לצורכי רישום.

יו"ר התנועה למדינה יהודית, ישראל זעירא, אומר: "עצם השימוש במושג חתונה, כשהחוק במדינת ישראל אומר שאין דבר כזה חתונה לא דתית ללא רישום ברבנות, יש בזה משום הטעיה. יותר מזה, יש בזה עידוד אנשים לעבור על החוק". התנועה טוענת גם שתשדירי הפרסום אינם מציינים שהטקס המוצע בהם אינו מוכר על ידי הרבנות הראשית.

התנועה המסורתית: יותר ויותר זוגות בוחרים בטקס יהודי, שוויוני ואישי שלא דרך הרבנות

פרופ' שחר ליפשיץ, ראש המרכז למשפט יהודי ודמוקרטי, אמר השבוע בתוכנית הרדיו "דין ודברים" שהקמפיין "חתונה שווה" "נושק לאי חוקיות". לדבריו, במקרה שזוג שנישא בחתונה קונסרבטיבית ייפרד, אחד הצדדים עלול לטעון בבית דין רבני שהנישואים היו הלכתיים. במקרה כזה בית הדין יחייב את הזוג בגט.

התנועה המסורתית ומנהלי קמפיין "חתונה שווה" מסרו בתגובה: "אנחנו מבינים את הלחץ של גורמים המקורבים לרבנות, שהולכים ומאבדים את הרלוונטיות שלהם מדי יום, למרות המונופול הכוחני שבו הם מחזיקים. כפי שרוב הציבור הישראלי יודע, יותר ויותר זוגות בוחרים היום בטקס יהודי, שוויוני ואישי שלא דרך הרבנות, טקסים הנערכים פעמים רבות לפי מיטב המסורת וההלכות הדתיות. כל מה שנאמר במסגרת הקמפיין תואם את הקבוע בחוק ואם לעמותה המדוברת יש טענות סותרות, היא מוזמנת לאתגר זאת בבית המשפט".

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?