הזכות לגדף

לא אומרים "סוטים"

בראיון בתוכנית "עושים סדר" בעקבות דבריהם החריפים של רבנים בציונות הדתית נגד הומואים אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "בפעם הראשונה יש התקוממות ציבורית אמיתית, גם בציבור הדתי – אתם לא תדברו עליהם ככה"

"לדעתי אנחנו במצב שבו בפעם הראשונה יש התקוממות נגד העובדה שבישראל מותר לדבר על הומואים כמו שלא מדברים על אף מגזר אחר. מותר להגיד עליהם בהמות וסוטים ונכים", אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בתוכנית "עושים סדר" עם גל גבאי. "לדעתי ההתקדמות האמיתית, הסיבה שהדבר הזה יכול להיות קו פרשת מים, היא שבפעם הראשונה יש התקוממות ציבורית אמיתית, גם בציבור הדתי – אתם לא תדברו עליהם ככה".

אילן השתתף בדיון עם הסופרת שהרה בלאו בעקבות דבריו של הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, שאמר כי הומואים הם "סוטים". רבנים בכירים אחרים בציונות הדתית, כמו הרב שמואל אליהו והרב יעקב אריאל, חיזקו את הרב לוינשטיין בהתבטאויות חמורות נגד קהילת הלהט"ב. הרב אריאל, לדוגמה, אמר כי הומואים הם נכים.

"תסתכלי מה קורה פה", אמר אילן בראיון. "עמד הרב יגאל לוינשטיין, שממש הדגיש את התהליך של הבחירה במלה. הוא הדגיש, 'אני בוחר במלה סוטים', וחזר עליה בכוונה שוב ושוב ושוב. ואז הרב אליהו אמר שהוא אמיץ, מפני שהשתמש במלה סוטים. ואז הרב אריאל נתן את נאום הנכים שלו. כלומר, בעצם יש כאן מאבק על הזכות של רבנים קנאים בציבור הדתי הלאומי לחרף ולגדף כשמדובר בציבור הלהט"בי".

אילן ובלאו ציינו, עם זאת, כי יש רבנים בציונות הדתית, כמו הרב בני לאו, שיצאו באומץ להגנת הקהילה הלהט"בית. "יש כאן תהליך מרתק, שיכול להיות שיסתיים בפילוג של הציבור הדתי הלאומי. יכול להיות שהוא נכון לפילוג הזה. יכול להיות שהגיע הזמן שהבית היהודי ותקומה ייפרדו", אמר אילן.

embed icon


איך תוכל לפעול?