פסיקה "מובנת מאליה"

חדו"ש וארגונים אחרים: למנוע את מינוי הרב היישריק לבית הדין הגדול

הרב אליהו רפאל היישריק, שמונה בשבוע שעבר לבית הדין הרבני הגדול, אמר בעבר כי בדיוני משמורת יש להעדיף את ההורה שומר המצוות

מבואת בית הדין הרבני הגדול בהיכל שלמה בירושלים. צילום: Deror Avi, wikipediaמבואת בית הדין הרבני הגדול בהיכל שלמה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: Deror Avi, wikipedia

ארגונים ועמותות הפועלים למען חופש דת ונגד המונופול של הרבנות בתחום הנישואים והגירושים פנו אל נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שרת המשפטים, איילת שקד, ויו"ר הוועדה למינוי דיינים, השר יובל שטייניץ, בדרישה למנוע את מינויו של הרב אליהו רפאל היישריק לדיין בבית הדין הרבני הגדול.

הרב היישריק הוא אחד מתשעה דיינים שנבחרו בשבוע שעבר לבית הדין הגדול. בשבוע שעבר, מציין nrg, התברר כי בראיון שהעניק ב-2009 לשבועון החרדי "משפחה" התגאה היישריק, כי בתיקי גירושין הוא מעדיף להעניק משמורת על הילדים להורה שהוא שומר מצוות.

"כאשר עולה שאלה אצל מי יתחנכו הילדים, במקרה שצד אחד חילוני והצד השני דתי – אז הפסיקה מובנת מאליה", אמר הרב היישריק בראיון, לפי ידיעה ב"הארץ". "ברור שהילדים צריכים להתחנך אצל ההורה שומר המצוות. צריך לשמור על נפש הילד, לוודא שיתחנך בחינוך תורני". קטעים מהראיון הובאו באתר "בחדרי חרדים".

הרב רגב: אדם שמצהיר בריש גלי כיצד יטעה את בג"ץ ויהרוס משפחות אינו יכול לכהן בבית הדין הרבני הגדול

באותו ראיון הבהיר היישריק כי הוא מודע לכך שפסיקה כזאת תיפסל בבג"ץ והסביר: "אתה צריך לכתוב את אותם דברים ולהגיע בסופו של דבר לאותו מצב שסימנת קודם לכן. תגיד שהוא (הילד) צריך להיות אצל האבא, מבלי להזכיר שבת וכיפה. תמצא הנמקות אחרות, וכאלה אינן חסרות".

הרב עו''ד אורי רגב, מנכ''ל עמותת חדו''ש, אמר: "יש לפתוח בחקירה של פסקי הדין של הדיין היישריק ולבדוק בכמה פסקים היטה את הדין כדי למנוע מבן הזוג החילוני לפגוש את הילדים. אדם שמצהיר בריש גלי כיצד יטעה את בג"ץ ויהרוס משפחות אינו יכול לכהן בבית הדין הרבני הגדול".

בעקבות פרסום דבריו של הרב היישריק בראיון שלחו מייסד עמותת צחור עו"ד יוסי חביליו, יו"ר יוצאים לשינוי משה שינפלד, מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"לית מרכז צדק לנשים סוזן וייס וח"כ לשעבר ד"ר עדי קול מכתב לריבלין, שקד ושטייניץ ובו הם דורשים למנוע את מינויו של היישריק לדיין בבית הדין הגדול.

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?