מחבלים – חיות, הומואים – חולים

חדו"ש: קרים לא יכול להישאר בצבא יום נוסף

מינויו של אייל קרים לרב הצבאי הראשי אושר, למרות הפרסומים המגלים כי הוא תומך ברצח מחבלים פצועים וסבור כי הומוסקסואליות היא מחלה

פעיל חבד משדל חייל צהל להניח תפילין במהלך הפסקת אש במבצע צוק איתן 27.07.2014 צילום: הדס פרוש פלאש 90פעיל חב"ד משדל חייל להניח תפילין בהפסקת אש במבצע צוק איתן (צילום אילוסטרציה). צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרב אייל קרים, שעומד להתמנות לרב הצבאי הראשי, נפגש עם ראש אכ"א, אלוף חגי טופולנסקי. בעקבות הפגישה הוחלט לא לבטל את מינויו, למרות התבטאויותיו החמורות. "הארץ" בדק תשובות שנתן הרב קרים לגולשים שפנו אליו באתר "כיפה". כזכור, בעבר התיר הרב קרים, למעשה, אונס בשעת מלחמה.

על הומוסקסואלים כתב: "התייחסותנו אל האדם הפרטי היא כמו אל אדם חולה או בעל מום שיש מצווה לאהוב אותו, לתמוך בו ולעזור לו להיחלץ ממצבו עם הרבה רגישות וסבלנות".

בהקשרים הנוגעים לתפקידו הצבאי, קרים התיר רצח של מחבלים שנפצעו או נלכדו. "אין לנהוג במחבלים כבני אדם שהרי הם 'חיות' ופועל לגביהם הכלל שציינת, 'כל המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים'", כתב. בתשובה לשאלה אחרת כתב: "מחבלים מתאבדים שנפצעו יש להרוג".

בתשובה לשאלה שהתייחסה להפליית נשים במתן עדות בבית המשפט כתב קרים: "אתה צודק שזוהי הפליה של האשה לטובה, מכיוון שאופייה הסנטימנטלי אינו מאפשר לה לעמוד בחקירות שתי וערב של בתי המשפט".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "מתברר שהרב קרים אינו רק מתיר לאנוס בשעת

הרב קרים: אין לנהוג במחבלים כבני אדם שהרי הם 'חיות'

מלחמה, אלא גם מתיר לרצוח אסירים, מעודד הומופוביה ומטיף נגד שירות נשים בצבא. קרים לא יכול להישאר בצבא יום אחד נוסף, מכיוון שכל יום נוסף מעביר את המסר שפסקיו הנוראים מקובלים על צה"ל ומייצגים את רוחו ועמדותיו". לדברי רגב, "השאלה האמיתית אינה אם האיש הזה יכול להיות הרב הצבאי הראשי, אלא איך ייתכן שכיהן בתפקידים בכירים בצה"ל עד כה".

רגב ציין ש"מן הראוי היה שצה"ל יקפיד יותר על בחירת רבניו ובייחוד יקפיד לבחור רבנים שמאמינים שאין סתירה בין ערכי היהדות לערכי הציונות, הדמוקרטיה וזכויות האדם. לרב שאינו מאמין בערכים אלה אין מקום בצה"ל".

חבר הכנסת אראל מרגלית קרא לביטול מינויו של קרים. "צה"ל הוא צבא העם, ולא צבא של הומופובים ושוביניסטים. תפקיד הרב הראשי לצה"ל להרבות אור ולא לזרוק בוץ ושנאה", אמר מרגלית.

"מעריב" מבהיר כי בצה"ל סירבו להגיב על דבריו של קרים. הרב קרים מסר, באמצעות דובר צה"ל: "הרב מצר על הפרסומים בכלי התקשורת ביממה האחרונה, וציין כי צה"ל הוא צבא עם ממלכתי והוא גאה להוביל את הרבנות הצבאית הראשית ומתחייב לפעול בממלכתיות, בתבונה וברגישות בתפקידו".

לידיעה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?