נהרות התקציב

חדו"ש: העברת 50 מיליון שקל למוסדות המוכש"ר תפגע בכלכלת המדינה לדורות

נציגי הסיעות החרדיות ומשרד האוצר סיכמו על הקצאת סכום זה למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי החרדיים בתקציב 2016

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נציגי הסיעות החרדיות בכנסת סיכמו אתמול עם משרד האוצר, כי בתקציב 2016 ייועדו 50 מיליון שקל למוסדות החינוך החרדי המוכר שאינו רשמי (מוכש"ר). סיכום על כך הושג בפגישה שבה השתתפו סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה ונציגי משרד האוצר.

"מדובר בבשורה לעולם התורה שהיא חלק מהשלמת הסעיפים בהסכם הקואליציוני, בהמשך לתקציב הישיבות ולהבטחת ההכנסה ובמטרה להביא לתיקון כל גזירות הממשלה הקודמת", אמר כהן לאחר הפגישה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "כל פעם שהציבור חושב שהממשלה הגיעה לתחתית החבית ולתקרת הסחטנות, הוא מגלה שהדרך עוד ארוכה. בכל שבוע מאתרים הפוליטיקאים החרדים סעיף חדש שאפשר להזרים דרכו כסף למוסדות מקורבים, לממן חינוך ללא תוכנית ליבה או להרחיק אברכים משוק העבודה, והקואליציה נכנעת ללא תנאי".

רגב הוסיף: "עוד לא היתה פה קואליציה רופסת כל כך. עוד לא היה פה ראש ממשלה שחילק את כספי משלם המסים למפלגות

מנכ"ל חדו"ש: הממשלה מוכרת את עתיד הכלכלה ומדינת ישראל, תוך התעלמות מרצון מצביעי רוב המפלגות שלה

 החרדיות כל כך בקלות וללא מאבק". הוא ציין כי "עשרות אלפי התלמידים הלומדים במוסדות החרדיים המוכרים שאינם רשמיים הם שדה מוקשים, אשר יפגע בכלכלת המדינה לדורות. הממשלה מוכרת את עתיד הכלכלה ומדינת ישראל, תוך התעלמות מרצון מצביעי רוב המפלגות שלה. יש לקוות שבבחירות הבאות הציבור, שימאס בסדרי העדיפויות המעוותים, ייצור שוב קואליציה אזרחית שתביא לביטול נהרות התקציבים למוסדות החרדיים".

"כיכר השבת" מציין כי יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, ביקש שלשום הבהרות משר האוצר, משה כחלון, ביחס להעברה מתוכננת של תקציב למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי הנוצריים, תוך מה שכינה "אפליית ילדי המוכר שאינו רשמי החרדים". "עומדים 34,000 תלמידי המוכש"ר החרדיים, אשר נמצאים באותו סטטוס בדיוק ובמציאות תקציבית דומה, אך לא יזכו לתקצוב ייעודי", כתב דרעי.

דרעי ביקש מכחלון להתערב בסוגיה עוד לפני שתובא לאישור ועדת הכספים בכנסת ותבע ממנו כי ינחה את גורמי המקצוע לקבוע קריטריונים "שיביאו לידי ביטוי את הזכות לחינוך של כלל האוכלוסיות בחברה הישראלית".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?