בניגוד לרצון הציבור

סקר: 62% תומכים בשימוש של רפורמים וקונס' במקוואות

חוק המקוואות אושר בכנסת בקריאה ראשונה. לפי סקר שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש, 86% מהחילונים תומכים בשימוש של גרים מהזרמים הפלורליסטיים במקוואות, אך 91% מהחרדים מתנגדים לכך. חדו"ש: "ההצבעה – יריקה בפניה של יהדות העולם"

תמיכה בטבילה של גרים רפורמים וקונסרבטיבים בקרב מצביעי מפלגות הקואליציהתמיכה בטבילה של גרים רפורמים וקונסרבטיבים בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה

62% מהציבור היהודי בישראל ו-71% מהאוכלוסייה הלא חרדית תומכים בכך שגרים רפורמים וקונסרבטיבים יוכלו לטבול במקוואות ציבוריים שמפעילות המועצות הדתיות. 38% מתנגדים. בין החילונים 86% תומכים ובין המסורתיים 58%. אבל בין הדתיים, 63% מתנגדים ובין החרדים 91%.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. מדובר בסקר טלפוני שבוצע בקרב מדגם מייצג של 500 איש מתוך האוכלוסייה היהודית הבוגרת. הסקר בדק את מידת התמיכה או ההתנגדות לחוק המקוואות, שהמפלגות החרדיות מקדמות כדי למנוע טבילת גרים מהזרמים הליברליים ביהדות במקוואות ציבוריים. אתמול בלילה אושר החוק במליאת הכנסת בקריאה ראשונה, ברוב של 28 תומכים מול 18 מתנגדים.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתגובה: "ההצבעה היא סטירה בפרצופה של יהדות העולם, אבל גם של הציבור בישראל שמביע שוב ושוב תמיכה ברורה בשוויון זכויות בין הזרמים ביהדות. שום טבילה במקווה לא תנקה את הכנסת מטומאת המהלך הזה ומחרפת הזחילה וההתרפסות בפני יו"ר ועדת הכספים, משה גפני. מדובר בחוק עוקף בג"ץ, שמטרתו לרמוס את שלטון החוק".

לדברי אילן, "מתברר שהדרך הטובה ביותר לחזות את מהלכי הקואליציה בנושאי דת ומדינה היא לבדוק מה הציבור רוצה ולהניח שהממשלה תעשה ההיפך. כך בענייני השוויון בנטל, ההקצבות לאברכים, התחבורה הציבורית בשבת וגם המקוואות".

חדו"ש: הדרך הטובה ביותר לחזות את מהלכי הקואליציה בנושאי דת ומדינה: לבדוק מה הציבור רוצה ולהניח שהממשלה תעשה הפוך

אילן ציין, עם זאת, ש"ככל שגפני וחבריו יתמידו במדיניות הכפייה הכוחנית והדורסנית הם יקרבו את היום שבו תחזור למשול בישראל ממשלה אזרחית ללא המפלגות החרדיות וזו תשיב לאחור את כל החוקים הנוראים שמעבירה הקואליציה הזאת בתחומי הדת והמדינה".

נוסח שאלת הסקר היה: "בג"ץ הורה לאפשר לגרים רפורמים וקונסרבטיבים לטבול במקוואות ציבוריים, שמפעילות המועצות הדתיות. המפלגות החרדיות מקדמות חוק שיסכל זאת. האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לכך שגרים רפורמים וקונסרבטיבים יוכלו לטבול במקוואות הציבוריים?"

62% הביעו תמיכה בכך שהגרים הרפורמים יוכלו לתמוך במקוואות הציבוריים, מתוכם 40% מאוד תומכים ו-22% די תומכים. 38% הביעו התנגדות, מתוכם 24% מאוד מתנגדים ו-14% די מתנגדים. למרות ש-63% מהדתיים מתנגדים, 57% ממצביעי הבית היהודי תומכים. הנתונים האלה מראים שוב כי אחוז גדול ממצביעי הבית היהודי הם חילונים ומסורתיים.

ביתר מפלגות הקואליציה: 58% ממצביעי הליכוד תומכים בכך שגרים מהזרמים הליברליים יוכלו לטבול במקוואות ציבוריים, 71% ממצביעי כולנו ו-73% ממצביעי ישראל ביתנו. 82% ממצביעי ש"ס מתנגדים, אבל 18% תומכים ו-93% ממצביעי יהדות התורה מתנגדים. באופוזיציה: 97% ממצביעי יש עתיד ו-87% ממצביעי מרצ תומכים, אבל רק 76% מבוחרי המחנה הציוני.

לידיעה באתר ערוץ 7איך תוכל לפעול?