התקציבים הוחזרו

הישג לחרדים: הבטחת ההכנסה לאברכים תעוגן בחוק

הממשלה מקדמת הצעת חוק שלפיה כל אברך שיעמוד בקריטריונים יקבל 1,040 שקל בחודש. עיגון של תשלום הבטחת ההכנסה בחוק הוא חלק מההסכמים הקואליציוניים

צוות המשא ומתן הקואליציוני של יהדות התורה חברי הכנסת משה גפני יעקב ליצמן ומאיר פרוש בפגישה עם צוות המשא ומתן של הליכוד בכנסת 26.03.2015. צילום: יונתן סינדל פלאש 90משה גפני, יעקב ליצמן ומאיר פרוש במשא ומתן הקואליציוני עם נציגי הליכוד בכנסת, מרס 2015. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הממשלה מקדמת חקיקת חוק הבטחת הכנסה לאברכים. עיגון הבטחת ההכנסה בחוק הוא חלק מההסכם הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד. לפי החוק שבדרך, הממשלה תקצה 100 מיליון שקל לתשלום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים.

קידום החקיקה הוא חלק מהמאמצים לפתור את המשבר בין יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, לשר האוצר, משה כחלון מכולנו. "כלכליסט" מציין שגם המשבר בין גפני לשר החינוך נפתלי בנט, שמשרדו הוא שמשלם את הקצבה, נפתר.

קצבת הבטחת הכנסה לאברכים – תלמידי ישיבה נשואים – שולמה שנים רבות על ידי המדינה. התשלום לא היה מעוגן בחוק, אלא ניתן מכוח החלטת ממשלה. בג"ץ פסל ב-2010 את הקצבה, לאחר שקיבל עתירה שהגישה התאחדות הסטודנטים שטענה כי מדובר בחלוקת תקציבים לא שוויונית. מינואר 2015 האברכים אינם מקבלים הבטחת הכנסה.

בהסכם הקואליציוני שנחתם עם הקמת הממשלה הנוכחית נקבע כי תשלום הבטחת ההכנסה לאברכים יעוגן בחקיקה, אבל הממשלה לא קיימה התחייבות זאת. גפני החל לקדם הצעת חוק פרטית בעניין, אבל הפסיק את המהלך בהמתנה לחקיקה

הממשלה תקצה 100 מיליון שקל לקצבת הבטחת הכנסה לאברכים

 ממשלתית. תזכיר החוק בעניין הופץ אתמול והוא יידון בוועדת השרים לענייני חקיקה באמצע יולי.

לפי החוק המוצע, אברך שאין ברשותו דירה, ששכרה של אשתו אינו עולה על 1,200 שקל בחודש ושיש לו שלושה ילדים יקבל קצבת הבטחת הכנסה של עד 1,040 שקל. הקצבאות אמורות לממן כ-10,000 משפחות חרדיות. כדי שהחוק יהיה שוויוני, מוצע לתת תמיכה דומה לכ-4,000 עד 5,000 סטודנטים חילונים, לפי קריטריונים סוציו-אקונומיים.

באגף התקציבים באוצר דרשו שהכסף יחולק רק בתמורה לעידוד יציאת חרדים לשוק העבודה, אבל חברי הכנסת החרדים התעקשו לקיים את ההסכם הקואליציוני, שאינו מתנה את קבלת הסיוע ביציאה לעבודה.

לאחר שהממשלה אישרה תוספת של 155 מיליון שקל לתקציב הישיבות, שיהיה הגבוה ביותר אי פעם – 1.1 מיליארד שקל – השלימו המפלגות החרדיות את החזרת התקציבים שנלקחו מהחרדים בשנים האחרונות, בין אם בעקבות החלטות בג"ץ ובין אם בשל החלטות שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?